Dział: INTERNET

Dodano: Sierpień 28, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVN w sporze z Vogule Poland o naruszanie praw autorskich

Redakcję portalu Vogule Poland tworzą związani z show-biznesem dziennikarze oraz internauci (screen: Youtube.com/Vogule Poland)

TVN uważa, że materiały zamieszczane przez popularny portal satyryczny Vogule Poland naruszają jego prawa autorskie. Na wniosek stacji zablokowane zostało konto portalu na Instagramie. 

Osoby tworzące Vogule Poland przez kilka miesięcy zamieszczały na Instagram Stories trwające po kilkanaście sekund filmiki, na których komentowano produkcje TVN, m.in. „Kuchenne rewolucje” i „Projekt Lady”. Materiały wideo, zgodnie z zasadami Stories, znikały po 24 godzinach, bez możliwości zapisania na dysku.

W połowie kwietnia redakcja portalu otrzymała na skrzynkę e-mailową powiadomienie z Instagrama, że materiał z komentarzami do jednego z odcinków programu "Agent Gwiazdy" został usunięty. „Pracownik TVN zgłosił nasze Instagram Stories, na których w kilku kilkunastosekundowych wideo nagrywaliśmy lecącego w telewizji „Agenta”, komentując przy tym poczynania celebrytów. (...) Pracownik stacji TVN w uzasadnieniu zgłoszenia do Instagrama napisał: „A video I created” - w taki sposób szef portalu Patryk Chilewicz opisał sytuację.

 

W dalszej części wpisu Chilewicz przywołuje cytat z e-maila, jaki przyszedł z działu prawnego TVN, według którego „zawarte w treściach wskazanych w poniższych linkach, nie spełniają wymogów prawa cytatu”.

Stacja TVN w odpowiedzi na prośbę „Presserwisu” o komentarz do sprawy przesłała oświadczenie, w którym czytamy, że: "Twórcy Vogule Poland – pod pretekstem wolności słowa – pasożytują na TVN. Od miesięcy bezprawnie wykorzystują treści TVN i wizerunki gwiazd po to, by popularyzować swoją własną działalność. Działalność, na której zarabiają". W ocenie stacji portal "ma charakter hejterski, bazuje na złośliwościach kierowanych pod adresem różnych osób, przez co przyczynia się do rozpowszechniania nienawiści i kreowania negatywnych społecznie wzorców" oraz "notorycznie, bezprawnie wykorzystuje kontent TVN, łamie prawa autorskie i pokrewne oraz żeruje na wizerunku gwiazd". Podkreślono również, że stacja "nie chce być kojarzona z taką działalnością oraz nie zgadza się na naruszanie swoich praw i wizerunku".

Stacja przypomina również, że przepisy prawa autorskiego są powszechnie dostępne, a "Patryk Chilewicz jako dziennikarz jest zobowiązany do ich przestrzegania". "Po dzisiejszej publikacji wiemy już, że twórcy Vogule Poland nie są zainteresowani porozumieniem i nawiązaniem współpracy" - pisze stacja.

Portal Vogule Poland powstał w 2012 roku. Redakcję tworzą związani z show-biznesem dziennikarze oraz internauci. Według danych firmy Storyclash, portal Vogule Poland w czerwcu miał najwięcej interakcji w mediach społecznościowych spośród polskich serwisów informacyjnych - ponad 1,62 mln.

(PD, 28.08.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: INTERNET

Dodano: Sierpień 29, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Trump atakuje Google za ukrywanie informacji "uczciwych mediów"

(fot. Pixabay.com)

Prezydent USA Donald Trump twierdzi, że wyszukiwarka internetowa Google ukrywa informacje na jego temat przygotowane przez "uczciwe media". Firma Google zaprzeczyła, by w jej wyszukiwarce stosowano polityczną manipulację.

Trump napisał na Twitterze, że wyniki wyszukiwania w Google na jego temat ukazują tylko relacje mediów tworzących fake newsy. "Tak tym manipulują, w przypadku moim i innych, by prawie wszystkie teksty i informacje były złe" – napisał prezydent, zauważając, że jednocześnie wyraźnie widoczne w Google są linki "fałszywej" telewizji CNN.

W reakcji firma Google zdecydowanie odrzuciła oskarżenia o polityczną stronniczość, podkreślając, że w jej wyszukiwarce wyniki nigdy nie są klasyfikowane w celu manipulowania opinią publiczną. "Wyszukiwarka (Google) nie jest stosowana do ustanawiania jakiegoś programu politycznego i nie zmieniamy naszych wyników zgodnie z jakąkolwiek ideologią polityczną" – podkreśliła firma w komunikacie.

Jak wyjaśnia agencja Reutera, na wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce Google wpływa m.in. to, jak często internauci umieszczają linki do danych stron. Między innymi przez to popularne witryny, jak np. telewizji CNN czy dziennika "The New York Times", mogą pojawiać się w wynikach wyszukiwania wyżej niż inne strony internetowe.

(PAP, GDYJ, 29.08.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.