Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 23, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

CMWP SDP nie zgadza się, że ZDF nie musi przepraszać za „polskie obozy”

Karol Tendera pięć lat temu nagłośnił sprawę użycia przez ZDF określenia "polskie obozy" (screen: Youtube.com/IPN Kraków)

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje przeciwko działaniom niemieckiej telewizji ZDF, która skutecznie odwołała się od decyzji sądu i nie musi przepraszać za nazwanie obozów zagłady „polskimi”.

W grudniu 2016 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał niemieckiej telewizji publicznej Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF) umieszczenie przeprosin za użycie określenia „polskie obozy”. ZDF opublikował takie sformułowanie w tekście na swojej stronie internetowej w lipcu 2013 roku. Karol Tendera, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, domagał się przeprosin i sądowego zakazu posługiwania się tego typu określeniami.

Wyrok krakowskiego sądu z 2016 roku zobowiązał ZDF do publicznego przeproszenia Karola Tendery. Jednak zamiast na stronę główną, przeprosiny trafiły do jednej z zakładek portalu niemieckiej stacji. Kolejne sądy w Niemczech wydawały orzeczenia na niekorzyść niemieckiej telewizji publicznej. Stacja odwołała się do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe, który w lipcu uznał, że „postanowienia polskiego sądu nie mogą być stosowane w Niemczech", gdyż byłoby to ”oczywistym naruszeniem fundamentalnego prawa wolności opinii oraz mediów”. Anulował tym samym decyzje niższych niemieckich instancji i oddalił wniosek Karola Tendery, a także dodatkowo obarczył byłego więźnia Auschwitz kosztami postępowania w wysokości 4 tys. euro.

CMWP SDP protestuje przeciwko działaniom ZDF i podkreśla, że „powinny one zostać jak najmocniej napiętnowane przez opinię publiczną oraz międzynarodowe organizacje dziennikarskie”.

(PAZ, 23.08.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.