Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 11, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Towarzystwo Dziennikarskie pisze do szefów KE ws. ustawy o Sądzie Najwyższym

Towarzystwo Dziennikarskie chce, by ustawą o SN zajął się Trybunał Sprawiedliwości (fot. WikimediaCommons)

Członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego apelują do przewodniczących Komisji Europejskiej o skierowanie polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zarzucają rządowi Prawa i Sprawiedliwości upolitycznienie mediów publicznych i zamiar podporządkowania sobie Sądu Najwyższego.

Już tydzień wcześniej Towarzystwo Dziennikarskie podpisało w tej sprawie wspólny list ponad 120 polskich organizacji pozarządowych. Własne listy krytykujące ustawę o Sądzie Najwyższym wystosowali do Komisji Europejskiej też polscy naukowcy i artyści, a także profesorowie prawa z całego świata.

W poniedziałek Towarzystwo zdecydowało się skierować do przewodniczących KE Jean-Claude'a Junckera i Fransa Timmermansa odrębny apel.

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości zamienił Media Publiczne w swoją propagandową tubę i wywiera presję na media prywatne by ograniczyły krytykę jego poczynań. Politycy PiS ciągle grożą pacyfikacją niezależnych mediów prywatnych. Codziennością stały się w naszym kraju ataki polityków na media i próby zastraszenia dziennikarzy przy pomocy prokuratury. Sąd Najwyższy bywa ostatnią deską ratunku" - pisze Towarzystwo Dziennikarskie w przesłanym w poniedziałek liście do szefów KE. Niezależne sądy nazywają "jednym z najważniejszym gwarantów wolności mediów", a SN "najwyższą instancją strzegącą wolności słowa".

(MK, 11.06.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.