Dział: PRASA

Dodano: Maj 28, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

CMWP SDP chce, by prokuratura wycofała zarzuty wobec felietonisty "Angory"

Antoni Szpak pisze felietony do „Angory” "bez żadnej autocenzury" (screen: YouTube.com)

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP apeluje do łódzkiej prokuratury "o unieważnienie zarzutów" wobec Antoniego Szpaka, satyryka, który od 20 lat jest felietonistą tygodniku "Angora" i odstąpienie od wymierzania mu kary.

Przypomnijmy, że 16 maja 2018 roku Prokuratura Rejonowa Łódź-Śródmieście postawiła Antoniemu Szpakowi zarzut znieważenia narodu polskiego. W opublikowanym 17 grudnia 2017 r. w "Angorze" felietonie, krytykując obecność najważniejszych urzędników państwowych na urodzinach Radia Maryja, Szpak stwierdził, że "jedynie w durnym, kołtuńskim kraju może dojść do takiej paranoi". Według prokuratury satyryk naruszył przez to artykuł 133 kodeksu karnego mówiący o znieważeniu narodu polskiego. Według przepisów grozi za to do trzech lat pozbawienia wolności.

Stanowisko w tej sprawie zajęło CMWP SDP: "Nie oceniając zasadności użytych przez satyryka sformułowań, ani jakości jego publicystyki CMWP SDP stwierdza, iż zastosowane w tym przypadku przez organy ścigania środki są nieadekwatne do popełnionego czynu. Publikując na łamach prasy felietony satyryk, jak każdy dziennikarz, ma prawo przedstawiać – nawet skrajnie złośliwie – swój osobisty punkt widzenia" - napisała Jolanta Hajdasz, dyrektor CMWP SDP.

"W związku z powyższym należy przypomnieć, że wolność słowa i prasy podlega ochronie zarówno na gruncie krajowego, jak i międzynarodowego porządku prawnego (...) Jak wielokrotnie podkreślał Europejski Trybunał Praw Człowieka, swoboda wypowiedzi jest jednym z filarów demokratycznego społeczeństwa. Bez wolnej prasy społeczeństwo demokratyczne nie istnieje. CMWP SDP apeluje do wymiaru sprawiedliwości, zarówno do Prokuratury, jak i do mającego się zająć tą sprawą Sądu o unieważnienie zarzutów wobec satyryka i odstąpienie od wymierzania mu kary" - podkreśla CMWP SDP.

(GDYJ, 28.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Maj 28, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Press Club Polska pyta sejm kiedy znikną ograniczenia dla dziennikarzy

25 kwietnia Kancelaria Sejmu zawiesiła do odwołania przyznawanie jednorazowych kart wstępu do parlamentu, tłumacząc to względami "organizacyjnymi i bezpieczeństwa" (screen: www.pressclub.pl)

Press Club Polska pyta Kancelarię Sejm o termin przywrócenia wydawania dziennikarzom jednorazowych kart wstępu. W niedzielę, 27 maja w gmachu sejmu zakończył się protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych wraz z ich podopiecznymi.

25 kwietnia 2018 roku Kancelaria Sejmu zawiesiła do odwołania przyznawanie jednorazowych kart wstępu do parlamentu, tłumacząc to względami "organizacyjnymi i bezpieczeństwa".
Marcin Lewicki, prezes Press Club Polska, w piśmie do Agnieszki Kaczmarskiej, szefowej Kancelarii Sejmu, zauważa, że "zakończyły się wydarzenia podawane jako powody wstrzymania wydawania tych kart czyli protest niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz Zgromadzenie Parlamentarne NATO".
Przypomnijmy, że 15 maja Press Club Polska złożył w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie wstrzymania wydawania jednorazowych dziennikarskich kart wstępu do parlamentu.
Przez 40 dni, od 18 kwietnia do 27 maja 2018 roku, w budynku sejmu protestowali rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz z ich podopiecznymi. Domagali się m.in. wzrostu świadczeń dla osób niepełnosprawnych.

(GDYJ, 28.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.