Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Marzec 26, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pod pretekstem fake newsów Egipt zachęca do składania donosów przez WhatsAppa

(fot. Pixaby.com)

Od 12 marca mieszkańcy Egiptu - kraju w którym blokowany jest dostęp m.in. do amerykańskich serwisów internetowych - mogą pod specjalnym numerem zgłaszać za pośrednictwem komunikatora WhatsApp informacje, które „zagrażają bezpieczeństwu narodowemu lub interesom publicznym” - informuje serwis iAfrikan.

Z oświadczenia biura prokuratury generalnej Egiptu wynika, że utworzony kanał na WhatsAppie jest elementem realizacji nakazu prokuratora generalnego dotyczącego monitorowania treści publikowanych w mediach i serwisach społecznościowych. Od 2017 roku Egipt blokuje dostęp do powiązanych z Katarem serwisów internetowych takich mediów jak Al-Jazeera, Huffington Post Arabic, Katarska Agencja Informacyjna i innych. Oficjalnym powodem jest „fabrykowanie wiadomości i podsycanie terroryzmu”. W egipskim parlamencie omawiane są projekty ustawy mającej przeciwdziałać przestępstwom związanym z technologią. Raporty pochodzące z Egiptu informują, że komisja ds. komunikacji przyjęła prawo umożliwiające rządowi blokowanie dostępu do wybranych stron internetowych: krajowych i międzynarodowych. Nowe prawo daje władzom Egiptu wolną rękę do blokady określonych serwisów na podstawie podejrzeń o publikowanie nieprawdziwych informacji.

W lutym br. Egipt zablokował mieszkańcom dostęp do serwisów m.in. takich mediów jak „The New York Times”, „The Washington Post”, CNN.

(MM, 26.03.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.