Dział: PRASA

Dodano: Marzec 20, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prokuratura odmówiła śledztwa w sprawie książki Tomasza Piątka o Macierewiczu

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie książki Tomasza Piątka "Macierewicz i jego tajemnice" - poinformował wczoraj rzecznik tej prokuratury Łukasz Łapczyński.

Ministerstwo Obrony Narodowej, gdy kierował nim Antoni Macierewicz, złożyło doniesienie do departamentu wojskowego Prokuratury Krajowej na Tomasza Piątka, autora książki "Macierewicz i jego tajemnice", z artykułu mówiącego, że "kto stosuje przemoc lub groźbę wobec funkcjonariusza publicznego w celu podjęcia lub zaniechania czynności służbowych", może zostać skazany na trzy lata więzienia. Piątek miał być też ścigany za "publiczne znieważanie lub poniżanie konstytucyjnego organu RP". 

Łukasz Łapczyński wyjaśnił, że prokuratura, po analizie zarówno zeznań byłego szefa MON, jak i treści publikacji, nie wykazała, by "wyczerpane zostały znamiona czynów ściganych z oskarżenia publicznego", zawartych w zawiadomieniu. Postanowienie prokuratury nie jest prawomocne. 

- Nawet PiS-owska prokuratura uznała, że są to zarzuty bez sensu i całkowicie bezpodstawne - komentuje decyzję Tomasz Piątek. - Wynika z tego, że Macierewicz złożył nieprawdziwe doniesienie do prokuratury po to, by zablokować dziennikarskie śledztwo na swój temat. Uważam, że śledztwo dziennikarskie dotyczące Macierewicza musi być kontynuowane i dalej nad tym pracuję.

Tomasz Piątek w swojej książce opisał m.in. rzekome powiązania Antoniego Macierewicza z ludźmi mającymi kontakty w rosyjskich służbach specjalnych.

Za Piątkiem wstawili się przedstawiciele międzynarodowych organizacji działających na rzecz wolności słowa: International Press Institute, Reporterzy bez Granic, Freedom House, European Magazine Media Association, European Newspaper Publishers' Association, European Federation of Journalists, European Centre for Press and Media Freedom, Global Editors Network, Index on Censorship oraz South East Europe Media Organisation. Tomasz Piątek otrzymał Nagrodę Wolności Prasy przyznawaną przez organizację Reporterzy bez Granic we współpracy z telewizją TV5 Monde.

(AMS, 20.03.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 20, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Tygodnik Powszechny" i "Gazeta Polska" poprawiły sprzedaż w styczniu br.

"Tygodnik Powszechny" (Tygodnik Powszechny) i "Gazeta Polska" (Forum) poprawiły sprzedaż w styczniu br. w porównaniu z tym samym miesiącem 2017 roku.

Według danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy średnia sprzedaż ogółem "Polityki" (Polityka) w styczniu br. wyniosła 101 863 egz. (spadek o 14,08 proc. w stosunku do stycznia 2017 roku). "Newsweek Polska" (Ringier Axel Springer Polska) osiągnął sprzedaż 85 286 egz. (spadek o 14,50 proc.), a "Tygodnik Powszechny" – 31 532 egz. (wzrost o 31,36 proc.).

Sprzedaż "Gościa Niedzielnego" (Instytut Gość Media) to 115 835 egz. (spadek o 12,14 proc.), "Sieci" (Fratria) – 52 191 egz. (spadek o 24,64 proc.), "Tygodnika do Rzeczy" (Orle Pióro) – 39 259 egz. (spadek o 21,13 proc.) i "Gazety Polskiej" (Forum) – 31 199 (wzrost o 3,57 proc.).
"Tygodnik Angora" z przedrukami (Wydawnictwo Westa-Druk) sprzedawał 249 230 egz. (spadek o 9,28 proc.).

(JOK, 20.03.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.