Dział: REKLAMA

Dodano: Marzec 01, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Stowarzyszenie Twoja Sprawa składa pierwszy pozew przeciwko reklamodawcy

Stowarzyszenie Twoja Sprawa zdecydowało się złożyć w sądzie pierwszy pozew przeciwko reklamodawcy, którego działania według Komisji Etyki Reklamy naruszyły dobre obyczaje i uprzedmiotowiły kobiety.

Chodzi o reklamę napoju energetycznego Devil Energy (produkowanego przez spółkę "Jaworowy Zdrój" Waterius). Zasugerowano, że kobieta klęczy przed mężczyzną tuż przed rozpoczęciem seksu oralnego. STS domaga się wycofania reklamy, przeprosin i zapłaty 60 tys. zł na wsparcie uczniów będących pod opieką Fundacji „Dla Polonii” w Warszawie.

"Powodem, dla którego reklamodawcy pozwalają sobie na publikację reklam naruszających dobre obyczaje, jest to, że czują się bezkarni. Nawet orzeczenia Rady Reklamy nie łączą się dla reklamodawcy z namacalnymi konsekwencjami. Stowarzyszenie Twoja Sprawa chce to zmienić" - napisano w oficjalnym komunikacie.

„Reklama, którą się zajęliśmy, była wyjątkowo uprzedmiotawiająca kobiety, gdyż do sprzedaży słodzonego napoju wykorzystano wizerunek młodej kobiety w kontekście czysto seksualnym” – mówi Izabela Karska ze Stowarzyszenia Twoja Sprawa.

Komisja Etyki Reklamy, działająca przy Radzie Reklamy, również uznała reklamę za niezgodną ze swoim kodeksem. Komisja stwierdziła, że reklama napoju nie była prowadzona w poczuciu odpowiedzialności, naruszała dobre obyczaje i była dyskryminująca.

„Chcemy, aby pozew, który składamy, był dla firmy Waterius – producenta tej skandalicznej reklamy, ale również dla prezes i właścicielki tej spółki, Jolanty Hauzer, okazją do przemyślenia strategii reklamowej. Chcemy też pokazać, że łamanie norm społecznych i zasad kultury w reklamie będzie miało konsekwencje. Również finansowe. Jest to nasz pierwszy pozew, ale na pewno nie ostatni” – podkreśla Izabela Karska ze Stowarzyszenia Twoja Sprawa.

Podstawą złożenia pozwu jest, według adwokat Katarzyny Paczuskiej-Tokarskiej reprezentującej w tej sprawie Stowarzyszenie Twoja Sprawa, art. 16 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Za czyn nieuczciwej konkurencji uznaje on reklamę niezgodną z prawem, dobrymi obyczajami i naruszającą godność człowieka.

Stowarzyszenie Twoja Sprawa (STS) zajmuje się ochroną dzieci i młodzieży przed niekontrolowanym i zbyt łatwym dostępem do pornografii. Podejmuje działania eliminujące z przestrzeni publicznej wszelkie przejawy obsceniczności, seksualizacji i uprzedmiotowienia kobiet, wulgarności oraz szeroko rozumianego naruszenia dobrych obyczajów w reklamie i mediach.

(AMS, 01.03.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.