Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Luty 09, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polski programista w zespole, który wystrzelił najpotężniejszą rakietę na świecie

Tomasz Czajka (drugi z lewej) na zdjęciu, które wykorzystywane jest w memach (screen z YouTube.com)

Polski programista Tomasz Czajka pracował na systemami sterowania firmy SpaceX, która wystrzeliła we wtorek w kosmos najpotężniejszą na świecie rakietę - Falcon Heavy - informuje na swojej stronie internetowej Polskie Towarzystwo Informatyczne.

Wystrzelona przez SpaceX rakieta Falcon Heavy wystartowała z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie we wtorek o godz. 21:45 czasu polskiego. Dwa człony wspomagające rakiety z powodzeniem powróciły na powierzchnię. Z kolei trzeci, główny człon rakiety Falcon Heavy po odłączeniu się od głównego segmentu rozbił się w wodzie, uszkadzając pływającą platformę do lądowania.

"Wśród inżynierów oprogramowania, którzy pracowali nad systemami sterowania SpaceX, jest Tomasz Czajka – absolwent liceum im. KEN w Stalowej Woli i Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego" - czytamy na stronie Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI).

Od 2007 roku Czajka pracował jako inżynier oprogramowania w głównej kwaterze Google, skąd w 2014 r. przeniósł się do SpaceX.

PTI przypomniało, że już w trakcie nauki w liceum Czajka osiągnął wybitne sukcesy, zdobywając w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej srebrny i dwukrotnie złoty medal. Natomiast w czasie studiów - najpierw na Uniwersytecie Warszawskim, a potem na amerykańskim Purdue University – zdobył kolejne laury w najbardziej prestiżowych konkursach informatycznych. W 2003, 2004 i 2008 Czajka zwyciężył w konkursie TopCoder Open w Las Vegas, w 2003 r. w ACM International Collegiate Programming Contest w Beverly Hills, a w 2004 wraz z drużyną wygrał TopCoder Collegiate Challenge.

Wtorkowy lot był testem rakiety Falcon Heavy, a jego celem było sprowadzenie na ziemię trzech stopni maszyny. Rakieta ma zostać w przyszłości wykorzystana do przeprowadzenia prywatnej załogowej misji na Marsa. Założyciel SpaceX Elon Musk zapowiadał jej zorganizowanie do 2024 roku - wcześniej niż rządowa NASA.

(PAP, 09.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Luty 13, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Technologia AR od Washington Post pozwala przenieść rywalizacje olimpijskie do własnego pokoju

(fot. www.journalism.co.uk)

Dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości użytkownicy aplikacji mobilnej Washington Post mogą porównać prędkości sportowców dziewięciu zimowych dyscyplin olimpijskich i oglądać sportowe rywalizacje na trójwymiarowych trasach wyświetlanych na podłogach lub stołach własnych mieszkań.

Po wybraniu rodzaju wyścigów (np. bobslejów lub łyżwiarzy) użytkownicy mogą sprawdzić, czy udało im się wskazać faktycznego zwycięzcę, a także tworzyć własne wyścigi z udziałem wybranych przez siebie sportowców.

- Interesuje nas technologia AR i uznaliśmy, że olimpiada zimowa będzie świetną okazją, by wypróbować rozszerzoną rzeczywistość jako coś innego. To rosnący rynek i nie mamy jeszcze pomysłu jak wykorzystać AR w opowiadaniu historii, dlatego na początek chcieliśmy przybliżyć tę technologię naszym użytkownikom – tłumaczą twórcy rozwiązania serwisowi Journalism.co.uk.

Rozwiązanie najlepiej funkcjonuje na telefonach marki Apple, dzięki technologii ARKit wprowadzonej wraz z wersją systemu iOS 11, dostępnej dla setek milionów użytkowników iPadów oraz iPhone-ów. Gra jest dostępna w aplikacji Washington Post od 5 lutego.

MM

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.