Dział: RADIO

Dodano: Luty 07, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wiceprzewodniczący rady nadzorczej Polskiego Radia rezygnuje

Z rady nadzorczej Polskiego Radia SA odchodzi jej wiceprzewodniczący Zbigniew Hajłasz.

- Złożyłem rezygnację w dniu ostatniego posiedzenia rady - mówi Zbigniew Hajłasz. - Wolałbym tego nie komentować. Z ważnych powodów - dodaje.

Hajłasz jest członkiem PiS i wszedł do rady nadzorczej spółki w styczniu 2016 roku. Wcześniej m.in. zasiadał w radzie nadzorczej Radia Gdańsk.

Wyborem następcy Zbigniewa Hajłasza Rada Mediów Narodowych ma się zająć podczas najbliższego posiedzenia, które zaplanowano na wtorek 27 lutego br.

Rada nadzorcza Polskiego Radia jest trzyosobowa. Oprócz Hajłasza zasiadają w niej Andrzej Rogoyski (przewodniczący) i Grzegorz Kłoczko.

(KOZ, 07.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: RADIO

Dodano: Luty 08, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Janusz Majcherek zrywa ponad 20-letnią współpracę z Programem II Polskiego Radia

Janusz Majcherek zrywa ponad 20-letnią współpracę z Programem II Polskiego Radia (screen Youtube.com)

- Do Polskiego Radia wróciła cenzura - alarmuje Janusz Majcherek. Krytyk literacki i dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie po ponad 20 latach zrywa współpracę z programem II PR. Twierdzi, że za wiedzą Krzysztofa Gottesmana z audycji "O wszystkim z kulturą" został wycięty fragment jego wypowiedzi dotyczący antysemickiej nagonki z marca 1968 roku. 

Audycja pod redakcją Bartosza Panka została wyemitowana w radiowej Dwójce 30 stycznia br. o godz. 18. Nagrano ją wcześniej. Gośćmi programu byli historyk prof. Marcin Zaremba, krytyk i znawca teatru Tomasz Mościcki oraz Janusz Majcherek. Tematem była 50. rocznica wystawienia "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka w warszawskim Teatrze Narodowym. Od zdjęcia spektaklu z afisza rozpoczęły się tak zwane wypadki marcowe w 1968 roku. - Pod koniec programu, odpowiadając na pytanie prowadzącego, z profesorem Zarembą porównaliśmy nagonkę antysemicką z 1968 roku do obecnej atmosfery panującej w Polsce. Ten fragment audycji został usunięty - mówi "Presserwisowi" Janusz Majcherek. Z trzech niezależnych źródeł dowiedzieliśmy się, że decyzję o wycięciu fragmentu podjął Krzysztof Gottesman, kierownik redakcji publicystyki Programu II.

W e-mailu do Gottesmana Janusz Majcherek zaprotestował przeciwko tej ingerencji i stwierdził, że według niego "zrodziła się ona z przesłanek ideologicznych". "Wycięcie pointy dyskusji, zwłaszcza wypowiedzi profesora Zaremby i po części mojej, było wynikiem zapędów iście cenzorskich" - napisał Majcherek. Krytyk zapowiedział jednocześnie, że jego "wszelkie związki z II Programem ustają". Kopię listu Majcherek przesłał także Małgorzacie Małaszko-Stasiewicz, redaktor naczelnej programu II PR.
W ubiegłym tygodniu na zebraniu z zespołem Dwójki Gottesman stwierdził, że e-maila nie dostał. Janusz Majcherek otrzymał natomiast odpowiedź od Małaszko-Stasiewicz. W liście, do którego dotarliśmy, szefowa Programu II pisze: "Nic nie rozumiem. Cóż takiego zdarzyło się wczoraj, że tak bardzo się uniosłeś? (...) Tylko niezrozumiałym dla mnie uniesieniem mogę tłumaczyć sobie konieczność czytania o tajemniczych przesłankach ideologicznych, którym hołduje Dwójka". Z Małgorzatą Małaszko-Stasiewicz nie udało nam się skontaktować.

Krzysztof Gottesman odmówił "Presserwisowi" skomentowania zaistniałej sytuacji. - To są sprawy korporacyjne. Proszę się kontaktować z rzeczniczką prasową Polskiego Radia" - mówi Gottesman. Rzeczniczka Małgorzata Kaczmarczyk nie odpowiedziała na nasze pytanie, dlaczego i kto podjął decyzję o ocenzurowaniu audycji.  

(Mackuch, 08.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.