Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Luty 05, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Brytyjczyk oskarżony o hakerstwo nie zostanie wydany USA

(fot. pixabay.com)

Autystyczny Brytyjczyk Lauri Love, oskarżony w USA o hakerskie włamania do sieci komputerowych amerykańskich agencji rządowych, nie zostanie wydany Stanom Zjednoczonym - zdecydował w poniedziałek sąd w Londynie.

Wysoki Trybunał (High Court) przyjął jego odwołanie od orzeczenia sądu niższej instancji i wykluczył ekstradycję.

32-letni Love, który cierpi na zespół Aspergera i depresję, jest oskarżony o udział w serii hakerskich włamań w USA w latach 2012-2013 m.in. do sieci FBI, Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA), Korpusu Saperów Armii USA, NASA oraz Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Sprawcy mieli kraść poufne dane i zakłócać działanie systemów.

Reuters odnotowuje, że gdyby Love został w USA uznany za winnego, groziłaby mu tam kara dożywotniego więzienia. Brytyjczyk twierdził, że taka kara popchnęłaby go do samobójstwa.

Sąd w Londynie zgodził się w 2016 roku na jego ekstradycję, mimo dotyczących jego zdrowia psychicznego ostrzeżeń rodziny i prawników. Składając apelację, obrońcy Love'a argumentowali, że jego deportacja byłaby "niesprawiedliwa i opresywna".

W poniedziałek sympatycy Love'a wiwatowali, kiedy sędzia Ian Burnett ogłosił, że do ekstradycji nie dojdzie.

Według władz USA Love był powiązany z międzynarodową grupą hakerów Anonymous, a swymi działaniami wyrządził szkody idące w miliony dolarów.

Obrońcy Love'a argumentowali, że powinien on odpowiadać przed sądem brytyjskim. Wskazywali, że nowe przepisy ułatwiają brytyjskim sądom rozpatrywanie spraw, związanych z przestępstwami popełnionymi w W. Brytanii, ale dotyczącymi innych krajów.

Odrzucając ekstradycję Wysoki Trybunał uznał, że Love może odpowiadać przed sądem brytyjskim.

(PAP, 05.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Luty 08, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Cyberprzestępczość: 36 osób z zarzutami - straty 530 mln dolarów

Departament Sprawiedliwości USA w środę poinformował o postawieniu w stan oskarżenia 36 osób, którym stawia się zarzuty udziału w globalnym programie internetowych kradzieży tożsamości. Straty przekraczają 530 milionów dolarów - podał Reuters.

Straty o wartości przekraczającej 530 milionów dolarów poniosły osoby indywidualne, firmy i instytucje finansowe.

Międzynarodowe organy ścigania aresztowały 13 osób ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Kosowa i Serbii.

"Dzisiejsze postawienie w stan oskarżenia a także aresztowania oznaczają, iż jest to jedno z największych śledztw dotyczące cyberprzestępczości, jakie kiedykolwiek prowadzono w Departamencie Sprawiedliwości" - powiedział asystent prokuratora generalnego John Cronan. (PAP)

(08.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.