Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 04, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Program "Pod ciśnieniem" w TVP 3 Lublin został zdjęty z anteny

Program "Pod ciśnieniem" w TVP 3 Lublin, w którym politycy komentowali kryzys dyplomatyczny związany z ustawą o IPN, został 3 lutego br. zdjęty z anteny.  Zdecydował o tym Ryszard Montusiewicz, dyrektor lubelskiego oddziału publicznej telewizji.

Montusiewicz oświadczył w niedzielę 4 lutego br., że uznał, iż kierunek debaty obrany przez dziennikarkę TVP Lublin jest "niewłaściwy, stronniczy, jej pytania są peryferyjne wobec głównego nurtu zagadnienia, stawiane są wręcz nierzetelnie, a autorce zabrakło właściwego przygotowania merytorycznego".

"Interwencje i wtręty autorki w trakcie programu tendencyjnie zacierały głęboki wymiar toczącej się w Polsce debaty na ten temat, prowadzonej także bardzo intensywnie w TVP, oraz na naszej antenie lokalnej" - dodał.

"Cenzura wraca na skalę nie obserwowaną przez dziesięciolecia!!! Dzisiejszy program »Pod ciśnieniem« w TVP Lublin - polityczne podsumowanie tygodnia z udziałem posłów: Elżbiety Kruk (PiS), Jakuba Kuleszy (Kukiz), Genowefy Tokarskiej (PSL), senatora Andrzeja Stanisławka (Porozumienie) i moim, nagrany o godzinie 11, z emisją zaplanowaną na wieczór - został ZDJĘTY z anteny przez Dyrektora Oddziału!" - napisała na Facebooku posłana PO Joanna Mucha.

Wysłała także oświadczenie do mediów w tej sprawie. Posłanka uściśla w nim, że "program został zdjęty z anteny decyzją dyrektora oddziału TVP Lublin Ryszarda Montusiewicza". "Żądam (...) opublikowania (...) programu »Pod ciśnieniem« i złożenia wyjaśnień od Dyrektora Ryszarda Montusiewicza oraz przesłania nagrania programu na adres mojego biura poselskiego. (...) Oczekuję także reakcji Rady Programowej TVP Lublin" - napisała.

Mucha w rozmowie z "Presserwisem" zapowiada, że w poniedziałek 5 lutego br. jej skarga dotycząca usunięcia programu z anteny trafi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Przekazuję też pismo do dyrektora ośrodka Ryszarda Montusiewicza oraz pisemną interpelację do wicepremiera Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Stanowczo sprzeciwiam się wszelkim formom cenzury w mediach - powiedziała posłanka PO.

Według informacji, do których dotarł "Kurier Lubelski" (Polska Press Grupa), były co najmniej dwa powody i dwie wypowiedzi, które mogły wpłynąć na to, że program został zdjęty z anteny. "Elżbieta Kruk z PiS zaczęła krytykować Kukiz'15 za fakt, że w ustawie o IPN umieszczono zapisy dotyczące zbrodni ukraińskich banderowców.  Wówczas Kulesza (Kukiz'15 - przyp. redakcji) odparował Kruk, że przecież sama zagłosowała za przyjęciem ustawy. Kruk przyznała wtedy, że się pomyliła. (...) Druga wypowiedź była autorstwa senatora Porozumienia (partia Jarosława Gowina, koalicjant PiS) Andrzeja Stanisławka. Powiedział on, że najlepszym wyjściem z kryzysu dyplomatycznego byłoby, gdyby wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oddał się do dyspozycji premiera" - pisze "Kurier Lubelski".

Na pytanie dziennikarzy "Dziennika Wschodniego" (Corner Media) o powody wstrzymania emisji programu Montusiewicz stwierdził, że jako redaktor naczelny "ma do tego prawo".
Centrum Informacji TVP nie odpowiedziało na przesłane e-mailem nasze pytanie o przyczyny zdjęcia programu z anteny. Telefonu nie odbierała także posłanka Elżbieta Kruk, jednocześnie przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Montusiewicz jest dyrektorem oddziału TVP w Lublinie od marca 2016 roku, wcześniej był m.in. redaktorem naczelnym Radia Lublin. Pod koniec 2016 roku Nowoczesna złożyła na Montusiewicza skargę do KRRiT. Dotyczyła ona stronniczego prowadzenia jego autorskiego programu w lubelskiej telewizji. Dyrektora nie spotkała za to żadna kara. (Mackuch)

Press

(Mackuch, 04.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 04, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Na 18. Charytatywnym Balu Dziennikarzy zebrano 400 tys. zł (foto)

18. Charytatywny Bal Dziennikarzy odbył się 3 lutego 2018 roku (fot. Zino Lente/ materiały prasowe)

Podczas 18. edycji Charytatywnego Balu Dziennikarzy wylicytowano 16 przedmiotów i ofert na łączną kwotę 400 tys. zł. Najwięcej, czyli 100 tys. zł zapłacono za scenariusz pierwszego odcinka serialu internetowego "Ucho Prezesa" z autografem Roberta Górskiego.

Za 38 tys. zł została zlicytowana nauka jazdy konnej z Piotrem Krasko, partyturę Krzysztofa Pendereckiego sprzedano za 20 tys. zł, a broszkę byłej premier Beaty Szydło za 10 tys. zł.

Mateusz Hładki, prezes Fundacji Charytatywny Bal Dziennikarzy, tak skomentował wynik aukcji: "Ogromnie nas to cieszy i wierzymy, że cała zebrana kwota podzielona równo między pięć organizacji, pozwoli pomóc rodzinom i dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej".

Dochód z balu przeznaczono na Fundację TVN "Nie jesteś sam", Fundację Polsat, Fundację Przyjaciółka (Edipresse Polska), Fundację Radia Zet i na program wsparcia systemu żywienia dzieci Żółty Talerz (Kulczyk Foundation). 400 tys. zł jest rekordową kwotą. Na poprzednim balu w 2016 roku (Charytatywny Bal Dziennikarzy został zorganizowany po rocznej przerwie) zebrano 380 tys. zł.

Pełna lista licytowanych fantów
1. Broszka od premier Beaty Szydło - 10 000 zł
2. Zdjęcie Malkovich jako Chopin od dwutygodnika Viva - naszego patrona medialnego; zdjęcie zostało zaprezentowane na ostatniej gali Viva Photo Awards; autor zdjęcia Sandro Miller - legenda fotografii - 35 000 zł
3. Książka "Tutaj" Wisławy Szymborskiej z oryginalnym autografem noblistki przekazana na aukcję przez sekretarza poetki Michała Rusinka - 20 000 zł
4. Zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło autorstwa fotoreportera Wojciecha Grzędzińskiego - 11 000 zł
5. Kolacja z Moniką Olejnik w restauracji Belvedere - 16 000 zł
6. Wyjątkowe spotkanie z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem - 11 000 zł
7. Koszulka reprezentacji Polski w piłce nożnej z autografami piłkarzy - 20 000 zł
8. Partytura Krzysztofa Pendereckiego - 20 000 zł
9. Zaprojektowanie i uszycie sukienki przez Łukasza Jemioła oraz miejsce w pierwszym rzędzie na najbliższym pokazie mody - 24 000 zł
10. Zaprojektowanie i uszycie sukienki przez Dom Mody 303 Avenue - 6 000 zł
11. Scenariusz pierwszego odcinka serialu "Ucho Prezesa" z autografem Roberta Górskiego - 100 000 zł
12. Scenariusz filmu "Sztuka kochania" z autografami twórców podarowany przez producenta filmu oraz dzień na planie zdjęciowym nowej, międzynarodowej produkcji - 18 000 zł
13. Obraz podarowany przez Edwarda Dwurnika - 28 000 zł
14. Nauka jazdy konnej z Piotrem Kraśko - 38 000 zł
15. Kurtka i kask Michała Sonika z rajdu Dakar - 24 000 zł
16. 2 bilety na finał Pucharu Rolanda Garrosa French Open od redakcji Eurosport - 21 000 zł

Press

Katarzyna Kolenda-Zaleska, dziennikarka "Faktów" TVN i przewodnicząca rady fundacji podkreśliła ze sceny, że nie ma wolnego państwa i demokracji bez wolnych mediów: "Rząd nie będzie nam dyktował, w jaki sposób mamy pisać, o czym mamy pisać, kiedy mamy publikować materiały i jak długo mają trwać".

Wspominano Janinę Paradowską, dziennikarkę "Polityki", która zmarła w czerwcu 2016 roku.

Press

Relację na żywo z balu, który odbył się 3 lutego br. w Ufficio Primo w Warszawie, można było zobaczyć w serwisie Plejada.pl (Grupa Onet RAS-Polska) i na profilach społecznościowych Grupy Onet na Facebooku. Imprezę poprowadzili Agata Młynarska, Marcin Cejrowski, Krzysztof Ibisz i Agnieszka Woźniak-Starak.

Produkcją balu zajęła się agencja Rubicon Media, za oprawę audiowizualną, materiały wideo i transmisję odpowiada PsychoMedia, a za działania media relations agencja MagnifiCo Marketing & PR Consultants. Gwiazdą wieczoru był zespół Blue Cafe.

Foto: Zino Lente/materiały prasowe

(IKO, 04.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo