Dział: KSIążKI

Dodano: Styczeń 18, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„To nie jest kraj dla pracowników”

Press

Rafał Woś

Grupa Wydawnicza Foksal
Warszawa 2017

Krytyczny wobec polskiego kapitalizmu i naszej transformacji gospodarczej publicysta "Polityki" (laureat Grand Press Economy 2015) tym razem rozprawia się z rynkiem pracy. Nie zostawia złudzeń – z pracą nie jest dobrze.

Większość książki Wosia to diagnoza postawiona pracy - w Polsce i na Zachodzie. Autor pokazuje do czego doprowadziła niczym nieograniczona dominacja kapitału. Rosnące nierówności, prekaryzacja, uberyzacja, głodowe emerytury, to już nie tylko temat dla raperów, ale poważny problem społeczny, który ostatecznie może obrócić się przeciwko demokracji. Woś przekonuje, że za ten stan rzeczy odpowiadają wszyscy, także pracownicy nie są bez grzechu. Razem biegniemy w kierunku urwiska.

Wiecznie głodnemu kapitałowi trzeba się postawić, ale z głową. Jak pokazują działania rządu PiS same dobre chęci nie wystarczą. Woś ostrzega, że na ołtarzu walki z kapitałem nie wolno położyć demokracji, czy choćby rzeczywistego dialogu społecznego.

(GK, 18.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: KSIążKI

Dodano: Marzec 05, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha”

Press

Dariusz Rosiak

Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2017

Na początku jest wściekłość na autora. Dariusz Rosiak, zamiast opowiedzieć swoimi słowami historię życia Sat-Okha, Indianina i Polaka, bohatera młodości dzisiejszych 40-50-60-latków, przepisuje ścieżkę dźwiękową z nagrania rozmowy Macieja Zembatego, Macieja Drygasa oraz Sat-Okha i jego żony. Pracowali wtedy nad dokumentacją do mającego powstać filmu. Niesamowita historia Polki uciekającej z Syberii przez Alaskę, uratowanej od śmierci przez indiańskiego wodza, który najpierw został ojcem jej dzieci, a potem pozwolił jej wrócić z najmłodszym dzieckiem do ojczyzny. Scena, jak matka i syn stają w skórzanych indiańskich strojach na dworcu w Warszawie czy Radomiu w latach 20. ub. wieku, mogłaby przejść do historii polskiej filmografii. A im dalej, tym ciekawiej: w czasie II wojny światowej Sat-Okh jest partyzantem, podkrada się konno pod niemieckie posterunki, hitlerowców wykańcza, rzucając nożem. Ratuje Żydów w powstaniu, po wojnie pływa na „Batorym”, zostaje gwiazdą telewizyjną, autorem poczytnych książek i bohaterem spotkań z młodzieżą. I to wszystko opowiedziane niezdarnie na 16 kartkach spisanych z taśmy magnetofonowej. Dlaczego tak? Czytelnik zrozumie po każdej kolejnej stronie, gdy autor dekonstruuje legendę zbudowaną przez Polaka, a nie Indianina. Dochodzenie autora do prawdy jest równie ciekawe, jak pierwotna opowieść Sat-Okha, po której każdy dziennikarz chcący pisać o bohaterach PRL-u powinien sprawę dobrze przemyśleć. „Biało-czerwony” jest po „Tu byłem. Tony Halik” Mirosława Wlekłego kolejną biografią-przypomnieniem, że w świecie bez otwartych granic i bez mediów łatwiej było być bohaterem zbiorowej wyobraźni. Z przewagą tej ostatniej.

(CP, 05.03.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY