Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 17, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

170 dziennikarzy zatrzymanych i ukaranych grzywną na Białorusi w 2017 r.

(fot. pixabay.com)

W 2017 roku odnotowano 170 przypadków zatrzymania dziennikarzy i wymierzania im kary grzywny - powiedział we wtorek 16 stycznia szef niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) Andrej Bastuniec. Więcej zatrzymań było tylko w 2011 roku.

"W 2011 roku, roku powyborczym, gdy odbywały się tzw. milczące protesty, odnotowano 176 zatrzymań, w 2017 roku – 101" – powiedział Bastuniec, cytowny przez niezależny portal Biełorusskije Nowosti. Zdecydowana większość zatrzymań miała miejsce w trakcie ubiegłorocznych marcowych akcji protestu przeciwko tzw. dekretowi o pasożytnictwie.

W latach 2015-16 nie było zatrzymań, które zakończyłyby się karami aresztu. "W 2017 roku było 12 takich przypadków, przy czym były to kary aresztu na okres do 25 dni" – powiedział Bastuniec.

Miniony rok był również rekordowy pod względem grzywien zasądzonych za współpracę z mediami zagranicznymi bez akredytacji. O ile w ciągu trzech poprzednich lat wymierzono 48 takich kar, to w 2017 roku zapadło 69 decyzji sądów o grzywnach.

"Rekordzistami" byli współpracownicy nadającej z Polski białoruskojęzycznej telewizji Biełsat. Niezależne media białoruskie i BAŻ wielokrotnie wskazywały, że to jej dziennikarzy najczęściej dotykały w 2017 represje ze strony władz.

"2017 rok był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę grzywien i zatrzymań w ostatnim czasie; takich sytuacji konfliktowych w sumie było więcej niż w ciągu poprzednich trzech lat razem wziętych" – ocenił Andrej Bastuniec.

Od 2017 roku toczą się też trzy sprawy karne przeciwko białoruskim dziennikarzom, którzy współpracowali z rosyjskimi mediami i zdaniem prokuratury głosili hasła godzące w państwowość białoruską i podżegali do nienawiści.

(PAP, 17.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 17, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nowy członek rady nadzorczej Bertelsmanna

Thomas Buberl, prezes zarządu francuskiej firmy ubezpieczeniowej Axa, dołączył do rady nadzorczej koncernu medialnego Bertelsmann.

Oznacza to, że gremium nadzorujące niemiecki koncern składa się obecnie z 15 członków. Szef rady, Christoph Mohn, w komunikacie prasowym podkreślił szeroką wiedzę Buberla w zakresie cyfryzacji. Bertelsmann jest m.in. właścicielem grupy telewizyjnej RTL i wydawnictw Gruner + Jahr oraz Penguin Random House.

(LL, 17.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo