Dział:

Dodano: Styczeń 11, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVN: uchylenie kary KRRiT oznacza oddalenie zarzutów

Uchylenie przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji decyzji nakładającej karę na nadawcę oznacza oddalenie zarzutów wobec TVN24 - podkreśla TVN S.A. w wydanym w czwartek oświdaczeniu. 

"Telewizja TVN z satysfakcją przyjmuje decyzję Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, uchylającą w całości decyzję o nałożeniu na Spółkę w dn. 11 grudnia 2017 r. kary pieniężnej w wysokości 1 479 000 zł. Uchylenie przez Przewodniczącego KRRiT tej decyzji oznacza  oddalenie zarzutów wobec telewizji TVN24" - czytamy w komunikacie. 

KRRiT poinformowała w czwartek wieczorem o uchyleniu decyzji w sprawie nałożenia rekordowo wysokiej kary na TVN. Stało się to w ostatnim dniu, w którym nadawca mógł się odwołać.

– To jest decyzja przewodniczącego – zaznacza Elżbieta Więcławska-Sauk, członek KRRiT. – Jeszcze nie dyskutowaliśmy na ten temat. Chcemy poznać argumenty przewodniczącego, ja ich nie znam – mówi Press.pl. Na czwartek zaplanowane jest posiedzenie Krajowej Rady.

– Uważam, że ta kara należała się jak rzadko komu. Nie chodziło o to, że stanęli po tej, czy po tamtej stronie konfliktu. Namawiali do buntu przeciwko rządowi. To nie jest rola telewizji. Telewizja powinna rzeczywistość relacjonować, a nie kreować – komentuje Więcławska-Sauk.

W komunikacie KRRiT czytam, że "po zapoznaniu się ze stanowiskami strony społecznej oraz dodatkowych analizach i argumentach przedstawionych przez zainteresowaną stronę, na podstawie art. 104, art.. 107 i art. 155 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (Dz. U.2017.1257), Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji postanowił uchylić decyzję Nr 5/DPz/2017 z dnia 11 grudnia 2017 r.". 

Autorzy komunikatu Rady podkreślają, że jej szef "zauważając niezwykłą wagę problemu brutalizacji życia publicznego, narastającej agresji kierowanej także przeciwko dziennikarzom, propagowania mowy nienawiści i dezinformacji tzw. fake news, zapowiedział stworzenie Okrągłego Stołu Medialnego przy KRRiT z udziałem środowisk dziennikarskich, naukowych, ale przede wszystkim z aktywnym uczestnictwem nadawców".

Uchwałę upoważniającą przewodniczącego KRRiT do wydania decyzji o nałożeniu 1,479 mln zł kary na TVN Rada podjęła 7 grudnia br.  Członek KRRiT Janusz Kawecki potwierdził "Presserwisowi", że ekspertyzę wykonała dr Hanna Karp, wykładowczyni w WSKSiM w Toruniu, stała komentatorka "Naszego Dziennika" i Telewizji Trwam. Jednocześnie Karp jest zatrudniona w KRRiT.  W uzasadnieniu decyzji KRRiT zarzuciła TVN 24 m.in., że kanał "propagował działania sprzeczne z prawem i sprzyjał zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu" 

Decyzja KRRiT  skrytykowały m.in.: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Towarzystwo Dziennikarskie i organizacja Reporterzy bez Granic. Jury konkursu Grand Press wezwało KRRiT do odstąpienia od kary dla TVN 24.  Zareagował też Departament Stanu USA, który  oświadczył, że "Stany Zjednoczone są zaniepokojone decyzją Polski o ukaraniu prywatnego nadawcy telewizyjnego TVN za domniemane stronnicze relacjonowanie demonstracji pod parlamentem w grudniu ubiegłego roku".

Pełnomocnik TVN już pod koniec listopada zabiegał o to, by przewodniczący Rady odstąpił "od wydania decyzji, której przedmiotem ma być ukaranie TVN SA". Ten jednak odmówił. Po ogłoszeniu kary TVN oświadczył, że nie zgadza się z decyzją Rady, oraz że złoży odwołanie. Miał na to czas do 10 stycznia br.  Jednak już w  połowie grudnia i na początku stycznia doszło do kilku zamkniętych dla prasy spotkań przewodniczącego KRRiT i członków zarządu TVN. Żadna ze stron nie informowala o szczegółach rozmów.  Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT podała jedynie, że "strony omówiły stan spraw związany z decyzją z 11 grudnia br. w sprawie TVN".

5 stycznia br. o anulowanie kary dla TVN zaapelowali na spotkaniu w siedzibie KRRiT przedstawiciele Towarzystwa Dziennikarskiego, Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Izby Wydawców Prasy, Amerykańskiej Izby Handlowej i Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Doktor Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, stwierdził wówczas, że przewodniczący KRRiT może anulować karę. - Takie rozwiązanie jest możliwe na podstawie art. 154 kodeksu postępowania administracyjnego. Można uchylić decyzję, jeśli przemawia za tym „interes społeczny” lub „słuszny interes strony” - przypomniał Kładoczny. 

Według naszych nieoficjalnych informacji przewodniczący KRRiT jeszcze 9 stycznia br. rozmawiał o ewentualnym anulowaniu kary dla TVN z szefem Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim i Elzbietą Kruk, przewodniczącą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Doszło także do kolejnego spotkania z członkami zarządu TVN.

(11.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział:

Dodano: Styczeń 11, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Marcin Watemborski szefem WP Fotoblogia

fot Patrycja Szczurowska

Marcin Watemborski pokieruje WP Fotoblogia. Przez dwa lata pracował w tym serwisie jako dziennikarz, teraz będzie redaktorem prowadzącym. 

- Będziemy dostarczać treści najwyższej jakości oraz edukować naszych czytelników. Krzysztof Basel odszedł z redakcji pod koniec roku. Zawsze miał na celu promowanie dobrej fotografii. Wiele mnie nauczył i był moim mentorem. Wraz z zespołem będziemy kontynuowali pracę nad rozwojem WP Fotoblogii, która na rynku jest ewenementem – mówi Watemborski.

Nowy szef WP Fotoblogia jest fotografem portretowym, ma na swoim koncie m.in. sesje kreacyjne oraz projekty dokumentalne. Doświadczenie w branży zdobywa od 2006 roku. Jego zdjęcia publikowały takie magazyny, jak Vouge.it, K-Mag i HIRO Magazine. 

WP Fotoblogia to specjalistyczny serwis dla pasjonatów fotografii. Od 2015 roku należy do Wirtualnej Polski. W grudniu 2017 serwis odwiedziło ponad 1 milion realnych użytkowników, co stanowi 75% wzrost rok do roku (Gemius/PBI, grudzień 2016/grudzień 2017).

 

(11.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo