Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Styczeń 06, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Apple potwierdziło, że ich wszystkie urządzenia dotknięte są Meltdown i Spectre

(fot. pixabay.com)

Apple potwierdziło, że wszystkie urządzenia tej firmy - zarówno komputery z systemem Mac OS jak i urządzenia mobilne z iOS - dotknięte są podatnościami procesorów Meltdown i Spectre. Firma poinformowała też, że póki co nie ma danych na temat wykorzystania podatności przez hakerów.

W notatce zamieszczonej na blogu firmowym Apple stwierdziło, że "wykorzystanie podatności Meltdown i Spectre wymaga użycia złośliwego oprogramowania zainstalowanego na urządzeniu" i zaleciło instalowanie aplikacji pochodzących jedynie z wiarygodnych źródeł, takich jak należący do firmy sklep z oprogramowaniem App Store.

Apple to ostatnia z wielkich firm technologicznych, która odniosła się do sprawy podatności bezpieczeństwa, które powstały w wyniku wad projektowych procesorów Intel i ARM, z których korzystają urządzenia produkowane przez ten koncern.

Koncern poinformował również, że już pracuje nad ograniczeniem negatywnych konsekwencji, które może spowodować podatność Meltdown, dotyczącej wszystkich procesorów Intela i wkrótce. Zapowiedział jednocześnie, że wyda łatki bezpieczeństwa dla systemów iOS 11.2, Mac OS 10.13.2, a także tvOS 11.2. Apple planuje również wydać aktualizację dla przeglądarki Safari zarówno w wersji na komputery, jak i na urządzenia mobilne, celem zapewnienia lepszej ochrony użytkowników przed Spectre. Podatność ta może zostać znacznie łatwiej wykorzystana przez hakerów - wystarczy do niej wykonywalny złośliwy kod JavaScript umieszczony na odwiedzanej przez użytkownika stronie internetowej. Spectre to podatność, która dotyczy wszystkich architektur procesorowych zarówno od Intela, jak i AMD oraz ARM.

W notatce na firmowym blogu Apple znalazła się również informacja potwierdzająca, że inteligentne zegarki Apple Watch nie są dotknięte przez podatność Meltdown.

Podatności bezpieczeństwa Meltdown i Spectre zostały odkryte przez specjalistów ds. zabezpieczeń z zespołu Google Project Zero i naukowców współpracujących z Paulem Kocherem, którzy poinformowali o nich Intela, AMD i ARM jeszcze w czerwcu 2017 roku.

Oba problemy dotyczą przydzielania dostępu aplikacjom zainstalowanym na komputerze czy urządzeniu mobilnym do pamięci jądra systemu operacyjnego. W praktyce oznacza to, że hakerzy mogą uzyskać dostęp do danych takich, jak hasła, klucze kryptograficzne czy inne informacje znajdujące się w pamięci bez wiedzy i zgody użytkownika. 

(PAP, 06.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Styczeń 06, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nowa wersja Nokii 6 z szybszym procesorem wchodzi do sprzedaży

Nokia 6 (fot. Kārlis Dambrāns/Flickr/domena publiczna)

Fińska firma HMD wprowadziła do sprzedaży nową wersję smartfonu Nokia 6 wyposażoną w szybszy procesor i więcej RAM-u. Zmieniono również pozycję czytnika odcisków palców i wyeliminowano przyciski nawigacyjne. Na razie produkt jest dostępny wyłącznie w Chinach.

Nokia 6 (2018) korzysta z ośmiordzeniowego procesora Qualcomm Snapdragon 630 zamiast Snapdragon 430 zastosowanego w ubiegłorocznym modelu. Nowa wersja smartfona wyposażona została również w standardzie w 4GB zamiast 3GB RAM, a także gniazdo ładowania USB typu C w miejsce micro USB. Dodatkowo zamiast Bluetooth w wersji 4.1 zastosowano Bluetooth 5.

Największa zewnętrzna zmiana dotyczy czytnika odcisków palców, który w Nokii 6 (2018) znalazł się z tyłu urządzenia, podczas gdy przyciski nawigacyjne zostały zintegrowane z 5,5-calowym ekranem. Zmieniły się również wymiary całego urządzenia, zmniejszonego do 148,8 na 75,8 x 8,25 mm. Nowa wersja smartfona jest więc o 5,2 mm krótsza, ale o 0,35 mm grubsza niż ubiegłoroczny model. Zmiany nie objęły natomiast systemu operacyjnego Android Nougat, pamięci, akumulatora ani aparatów.

HMD Global z siedzibą w Espoo w Finlandii jest wyłącznym licencjobiorcą wykupionej na 10 lat od Microsoftu marki Nokia dla telefonów komórkowych i tabletów. Firma została w tym celu powołana w 2016 roku i obecnie zatrudnia ok. 500 osób w 100 krajach świata. Za produkcję urządzeń marki Nokia odpowiada oddział tajwańskiej firmy Foxconn. (PAP/PM)

(06.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo