Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 01, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Federacja Dziennikarzy: 81 dziennikarzy zabitych na świecie w 2017 roku

(fot. pixabay.com)

Co najmniej 81 dziennikarzy zostało zabitych w 2017 roku podczas wykonywania pracy - podała w corocznym raporcie Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ). Według organizacji rośnie problem prześladowania i przemocy wobec pracowników mediów.

Zestawienie IFJ dotyczy okresu od 1 stycznia do 29 grudnia br. i obejmuje tylko potwierdzone przypadki zgonów, a zatem nie ujęto w nim niewyjaśnionych zaginięć przedstawicieli mediów.

Dziennikarze tracili życie głównie w wyniku zabójstw, wybuchów samochodów pułapek oraz incydentów na linii frontu.

Najwięcej dziennikarzy zginęło w Meksyku (13), Afganistanie (11) oraz Iraku (11). Na kolejnych miejscach znajdują się: Syria (10), Indie (6), Filipiny (4), Pakistan (4), Nigeria (3), Somalia (3) oraz Honduras (3).

W 2015 roku podczas pracy zginęło 112 dziennikarzy, a w 2016 r. - 93. Tegoroczny bilans ofiar śmiertelnych jest najniższy od dekady.

Wśród ofiar znajduje się osiem kobiet, w tym Kim Wall, która zmarła na okręcie podwodnym wynalazcy w Danii oraz Daphne Caruana Galizia, która zginęła w zamachu bombowym 16 października na Malcie.Według IFJ w 2017 roku ponad 250 dziennikarzy znajdowało się w więzieniu, z czego blisko dwie trzecie w Turcji.

Szef IFJ, belgijski dziennikarz Philippe Leruth, powiedział, że chociaż spada liczba ofiar śmiertelnych, to "poziom przemocy w dziennikarstwie pozostaje nie do przyjęcia" - cytuje AP. Ostrzegł jednocześnie, iż w 2017 roku "bezprecedensowa liczba dziennikarzy została uwięziona i zmuszona do ucieczki", a "bezkarność za zabójstwa, prześladowania, ataki oraz groźby przeciwko dziennikarzom stała się powszechna".

IFJ ma siedzibę w Brukseli. Reprezentuje interesy ok. 600 tys. dziennikarzy na całym świecie, zrzeszonych w 175 związkach zawodowych. (PAP)

(PAP, 01.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 02, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Newton Media: "Gazeta Wyborcza" najczęściej cytowana w listopadzie 2017 roku

W przypadku "Gazety Wyborczej" dziennikarze często cytowali słowa prof. Jana Zimmermanna (fot. materiał prasowy)

W listopadzie 2017 roku. liderem zestawienia cytowań przygotowanego przez firmę Newton Media była "Gazeta Wyborcza" - w prasie powoływano się na nią 163 razy.

W przypadku "Gazety Wyborczej" dziennikarze cytowali słowa prof. Jana Zimmermanna dotyczące zawetowania ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Profesor podczas lipcowego wywiadu powiedział "Gazecie Wyborczej": "byłem na granicy zwątpienia w niego. Był we mnie jednak cień nadziei, że jakiś pierwiastek szacunku dla prawa i racjonalności jeszcze w nim jest i przyjdzie moment, że może się o tym dowiemy. Dlatego decyzja o wetach nie była dla mnie całkowitym zaskoczeniem".

Drugie miejsce zajęła "Rzeczpospolita" (131), a na trzecim uplasował się "Dziennik Gazeta Prawna" (95). Na kolejnych pozycjach znalazły się: "Fakt" (82), "Przegląd Sportowy" (71), "Super Express" (68), "Nasz Dziennik" (30), "Puls Biznesu" (19), "Parkiet" (4), "Gazeta Polska Codziennie" (3).

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszej pozycji znalazł się "Tygodnik do Rzeczy" (63). Dziennikarze najczęściej odwoływali się do artykułu "Wielka akcja CBA. 74 zatrzymanych i 1,7 mld zł wyłudzonych kredytów". Cytowali słowa jednego ze śledczych "badana jest też sprawa przyznania przez Komisję Nadzoru Finansowego wsparcia finansowego SK Bankowi w sytuacji, gdy było już wiadome, że sytuacja finansowa banku doprowadzi go do upadłości". Drugie miejsce w rankingu zajęła "Polityka" (54), a trzecie – "Wprost" (42).

(JOK, 02.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo