Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Styczeń 01, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Uzależnienie od gier może trafić do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób

(fot. pixabay.com)

Według specjalistki w dziedzinie terapii rodzinnej, Pauli-Jo Husack, problem uzależnienia od gier ma już rozmiary epidemii. Jej zdaniem wpisanie uzależnienia od gier do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób powinno mieć miejsce o wiele wcześniej, a problem ten często pozostaje niedoświetlony przez media, choć jest rosnącym zagrożeniem społecznym.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która rozważa umieszczenie uzależnienia od gier w planowanej na 2018 rok aktualizacji Klasyfikacji, jego objawy można zdiagnozować wtedy, gdy nawyk korzystania z gier "wymiernie i w negatywny sposób wpływa na osobiste, rodzinne, społeczne, edukacyjne i zawodowe wymiary życia jednostki".

Objawy, które najczęściej diagnozuje się zarówno u dzieci, jak i dorosłych, obejmują między innymi izolację od społeczeństwa, problemy z płynnym przechodzeniem od jednej myśli do innej, znaczne spadki poziomu empatii, utratę apetytu oraz zaburzenia percepcji zmysłowej.

WHO zwróciła uwagę, że aby stwierdzić występowanie zaburzenia, wymienione wyżej objawy muszą utrzymywać się co najmniej rok. W szczególnych przypadkach jednak - gdy ich nasilenie jest bardzo duże - diagnoza potwierdzająca zaburzenie może zostać wydana przez lekarzy wcześniej.

Światowa Organizacja Zdrowia nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji, czy uzależnienie od gier trafi na zaplanowaną na 2018 rok aktualizację Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Instrukcja DSM-5, służąca do opisu i diagnostyki zaburzeń psychicznych w Stanach Zjednoczonych, ostatni raz aktualizowana w 2013 roku, wylistowała "zaburzenie korzystania z gier internetowych" jako wymagające dalszych badań naukowych, które są niezbędne do zaklasyfikowania go na formalnej liście chorób. (PAP)

(01.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Styczeń 01, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Chiński producent smartfonów planuje ekspansję na rynek japoński

(fot. Oppo)

Chińska firma Oppo, czwarty co do wielkości światowy producent smartfonów, wiosną 2018 roku wprowadzi swoje telefony na japoński rynek - podała agencja Kyodo, powołując się na źródło związane z firmą.

Według ustaleń Kyodo Oppo ma sprzedawać w japońskich sklepach modele w średnim zakresie cenowym. Smartfony chińskiego producenta mają pozwalać nabywcom na zawarcie umowy z dowolnym operatorem sieci komórkowej.

Powstały w sierpniu japoński oddział Oppo rozpoczął działalność w listopadzie 2017 roku. Zgodnie z informacjami pozyskanymi przez Kyodo oficjalne ogłoszenie debiutu chińskiej firmy na japońskim rynku smartfonów ma nastąpić 31 stycznia 2018 roku.

Według danych amerykańskiej firmy analitycznej IDC w 2016 roku Oppo sprzedało łącznie 99,4 mln smartfonów, zajmując tym samym czwartą pozycję w rankingu największych światowych producentów telefonów - za Samsungiem, Apple i Huawei.

(PAP, 01.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo