Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Styczeń 01, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

WeChat posłuży jako pierwszy elektroniczny dowód tożsamości

(fot. pixabay.com)

Pilotażowy program "WeChat ID" z Kantonu wraz z początkiem 2018 roku zostanie rozszerzony na kolejne prowincje. Popularna w Chinach aplikacja, której właścicielem jest Tencent Holdings, obecnie dostarcza Chińczykom m. in. usługi komunikacyjne i finansowe.

Trwający w Kantonie program obejmuje stworzenie za pośrednictwem aplikacji WeChat wirtualnego dowodu osobistego, który służy tym samym celom, co wydawane przez państwo oficjalne dokumenty.

Dla WeChat pilotażowy program wdrożenia systemu elektronicznych dowodów osobistych tworzonych z pomocą aplikacji to kolejny krok w rozwoju. Początkowo firma Tencent Holdings udostępniła w 2011 roku aplikację WeChat jako komunikator, który szybko ewoluował i obecnie jest największą siecią usług społecznościowych i elektronicznych w Chinach. Obecnie WeChat obsługuje nie tylko komunikację, ale również transfery pieniężne i płatności internetowe. Z platformy korzysta obecnie 963 mln użytkowników.

Program "WeChat ID" został opracowany przez Tencent we współpracy z chińskim Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego, przy wsparciu ze strony innych resortów oraz instytucji takich jak banki. Według oficjalnych komunikatów, jego głównym założeniem jest zapobieganie kradzieży tożsamości dzięki wykorzystaniu technologii rozpoznawania twarzy, która posłuży do weryfikacji użytkowników przed użyciem wirtualnego dowodu osobistego na przykład do wynajęcia pokoju hotelowego bądź skorzystania z usług administracyjnych.

Kantoński program "WeChat ID" to nie pierwsza próba wprowadzenia w Chinach elektronicznego dowodu tożsamości. W czerwcu lokalny oddział Biura Bezpieczeństwa Publicznego w Wuhan, we współpracy z firmą Alipay obsługującą płatności elektroniczne, wydał mieszkańcom elektroniczne dowody osobiste. Ich głównym zadaniem miało być ułatwianie odpraw bezpieczeństwa w miejscach takich, jak lotniska czy dworce kolejowe, przede wszystkim dzięki wykorzystaniu danych biometrycznych i powiązaniu ich z centralną bazą danych. Program miał ponad 400 tys. użytkowników, którzy korzystali z elektronicznych dowodów tożsamości połączonych z ich kontami w serwisie Alipay. (PAP)

(01.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.