Temat: programy telewizyjne

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 07, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

HFPC: zmiany w ustawie o IPN mogą szkodzić swobodzie wypowiedzi

Helsińska Fundacja Praw Człowieka ostrzega, że zamiany proponowane w nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej mogą doprowadzić do nieuzasadnionej ingerencji w swobodę wypowiedzi. W środę 8 listopada w Sejmie ma się odbyć drugie czytanie proponowanych zmian.

Projekt nowelizacji ustawy o IPN zakłada m.in. karanie za przypisywanie narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie oraz wprowadza odpowiedzialność cywilnoprawną za naruszenie dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej i Narodu Polskiego.
Zdaniem HFPC, uchwalenie ustawy w tym kształcie mogłoby zniechęcić do zabierania głosu na temat pewnych wątków historii jako potencjalnie wiążących się z ryzykiem wszczęcia postępowania karnego. „Może to w konsekwencji wywołać tzw. »efekt mrożący« dla swobody debaty historycznej związany z groźbą poniesienia nieproporcjonalnie surowych sankcji karnych. Projekt przewiduje karę do trzech lat pozbawienia wolności za umyślne popełnienie przestępstwa przypisywania polskiemu narodowi odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie i inne zbrodnie prawa międzynarodowego” – mówi Dorota Głowacka, prawniczka HFPC, cytowana w materiale umieszczonym na stronie internetowej HFPC. Według Fundacji szczególne zaniepokojenie budzi propozycja wprowadzenia odpowiedzialności karnej (kary grzywny, kary ograniczenia wolności) także w przypadku nieumyślnego popełnienia tego czynu.
„Projekt ustawy nie zawiera odpowiednich rozwiązań zabezpieczających przed nadmiernym stosowaniem tych przepisów. HFPC wskazuje, że przewidziane w projekcie okoliczności wyłączające odpowiedzialność karną (dodane w trakcie prac legislacyjnych) – popełnienie czynu w ramach działalności naukowej lub artystycznej – nie obejmują powszechnie wykorzystywanych dziś forów prowadzenia debaty historycznej, która odbywa się także za pośrednictwem mediów tradycyjnych oraz społecznościowych w internecie” - czytamy na stronie HFPC.

(MAK, 07.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Temat: programy telewizyjne

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 07, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Roman Młodkowski kandydatem Juliusza Brauna na prezesa PAP

Roman Młodkowski (fot. Marcin Obara/Press)

Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych, zgłosił kandydaturę Romana Młodkowskiego na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Prasowej.

”Polska Agencja Prasowa potrzebuje prezesa o wysokich kwalifikacjach, dużym doświadczeniu i dorobku zawodowym, a także wysokim autorytecie. Powinna to być jednocześnie osoba niezaangażowana w bieżące spory i konflikty polityczne. Roman Młodkowski spełnia te kryteria” – napisał Juliusz Braun do przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego. Przypomina, że Młodkowski ma duże doświadczenie menedżerskie i dziennikarskie.

Roman Młodkowski od maja br. jest dyrektorem programowym polskiej edycji ”Forbesa” (Ringier Axel Springer Polska). Wcześniej był dyrektorem zarządzającym segmentu biznes i finanse w Grupie Onet-RASP.

Roman Młodkowski jest twórcą stacji TVN CNBC, w której w latach 2007-2013 zajmował stanowisko redaktora naczelnego i dyrektora. Wcześniej, w latach 2001-2007, był szefem redakcji biznesowej TVN 24. W TVN 24 prowadził programy ”Bilans”, ”Fakty, ludzie, pieniądze” i ”Firma”. Z Grupą TVN związany był od 1997 roku. Po rozstaniu z nią krótko był doradcą zarządu Gremi Business Communication.

Przypomnijmy, że rada nadzorcza PAP rekomendowała na stanowisko prezesa Agencji Jolantę Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

(KOZ, 07.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo