Dział: RADIO

Dodano: Listopad 03, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rodzaj prorządowej tubki, której opadają słupki - zaśpiewał Bukartyk u Manna

"Coraz smutniej na Myśliwieckiej" – powiedział w piątek na antenie Programu III Polskiego Radia Wojciech Mann, nawiązując do odejścia z Trójki Artura Andrusa i Roberta Kantereita. Do decyzji dziennikarzy odniósł się również w swojej piosence Piotr Bukartyk.

Jak informowaliśmy, Artur Andrus i Robert Kantereit odchodzą z Programu III Polskiego Radia, po tym jak nie dostali zgody zarządu Polskiego Radia na współpracę ze z TVN 24.

"”Jak wynika z państwa listów, również smutno wam jest, że nasi koledzy Robert Kantereit i Artur Andrus zostali zmuszeni do podjęcia decyzji o odejściu z „Trójki”. I to też nie poprawia nam tutaj nastroju. W ogóle na Myśliwieckiej coraz smutniej” - mówił w piątkowym "Zapraszamy do Trójki" prowadzący program Wojciech Mann (cytat za Wyborcza.pl)

Piotr Bukartyk, stały gość Manna, wykonał piosenkę nawiązującą do odejścia Artura Andrusa i Roberta Kantereita (piosenkę znajdziecie na też na stronie Polskiego Radia).

Hej, hej, hej,
Co i raz to nas tu mniej
Hej, hej, hej,
Co i raz to nas tu mniej
Że napomknę o Arturze,
Co wytrzymać nie mógł dłużej

Hej, hej, hej,
Co i raz to nas tu mniej
Jakiś taki głupi czas,
Że co i rusz to mniej tu nas
Ajeśli wszystko jest all right,
Gdzie jest Robert Kantereit?

Hej, hej, hej,
Co i raz to nas tu mniej
Straty, gdy się je podlicza
Tutaj czy na Woronicza
W sumie to niewielka cena
Jak na kieszeń suwerena

Hej, hej, hej,
Co i raz to nas tu mniej
Zamiast głosu pokolenia,
Które właśnie stację zmienia
Rodzaj prorządowej tubki,
Której opadają słupki

Hej, hej, hej,
Co i raz to nas tu mniej
I wie pan co, czuję, że
Też rozpływamy się we mgle
Czy znikną i słuchacze nasi,
A ostatni światło zgasi?

(KOZ, 03.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: RADIO

Dodano: Listopad 03, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Odejście Andrusa i Kantereita może jeszcze bardziej pogorszyć wyniki Trójki

(fot. Polskie Radio)

Odejście Artura Andrusa i Roberta Kantereita z Programu III Polskiego Radia to strata dla rozgłośni, ale przede wszystkim zła informacja dla jej słuchaczy – zauważają przedstawiciele mediów. Tym bardziej że audytorium Trójki wciąż maleje.

Artur Andrus i Robert Kantereit zdecydowali się rozstać z Trójką, po tym jak zarząd Polskiego Radia nie udzielił im zgody na współpracę z TVN 24. Andrus od 2005 roku jest jednym z komentatorów "Szkła kontaktowego", a Kantereit od 2015 roku prowadzi poranne pasmo "Wstajesz i wiesz". – Zostaliśmy postawieni pod ścianą przez prezesa. Wybór był trudny – mówi Robert Kantereit. – Myślę, że Artur i ja traktowaliśmy Trójkę jak dom. Tym trudniej podejmuje się takie decyzje – tłumaczy. Czy TVN 24 zaproponował mu stałą pracę - nie informuje. Artur Andrus tłumaczył z kolei: - To nie był dla mnie wybór pomiędzy TVN 24 a Trójką. To jest dla mnie wybór pomiędzy tym, czy ja mogę coś o sobie decydować, czy nie.

Robert Kantereit w najbliższym czasie wykorzystywać będzie zaległy urlop. Z naszych informacji wynika, że Artur Andrus w piątek 3 listopada pożegna się ze słuchaczami w audycji "Akademia rozrywki". Program zostaje w ramówce, ale Polskie Radio nie ujawnia, kto będzie go prowadzić za Andrusa, podobnie jak nie wiadomo, kto przejmie popołudniowe "Zapraszamy do Trójki" w miejsce Kantereita.

– To strata dla Trójki. To są dwaj bardzo dobrzy dziennikarze – komentuje Bartosz Węglarczyk, dyrektor programowy Onetu. – Trochę rozumiem sytuację, w której media zaczynają mieć problem z tym, że dziennikarze pracują w kilku miejscach naraz. Sam pracowałem w kilku miejscach jednocześnie i nie zawsze jest to łatwe do pogodzenia, również dla szefów. Ale wydaje mi się, że tutaj zdecydowały powody pozamerytoryczne. Stroną, która na tym traci, są słuchacze Trójki – dodaje.

– To zła informacja dla Trójki, bo traci dwa znane nazwiska, co zapewne nie poprawi jej pozycji w słupkach słuchalności, a ta już nie jest, delikatnie mówiąc, najlepsza. To także zła informacja dla słuchaczy, bo znikają z anteny dwa rozpoznawalne głosy, dla których chce się słuchać tego radia – uważa Robert Feluś, redaktor naczelny "Faktu". W trzecim kwartale br. udział Programu III w czasie słuchania wyniósł 6,5 proc. i był to najsłabszy wynik stacji od ośmiu lat.

Zdaniem Roberta Felusia sprawa ma szerszy i o wiele gorszy kontekst. – Pokazuje, jak polityka wpływa na środowisko dziennikarskie. Zarządowi Polskiego Radia nie przeszkadza szef Trójki, który występuje w programie "W tyle wizji", bo to program "po linii i na bazie". Ale uwierają dziennikarze współpracujący ze stacją telewizyjną, która bywa krytyczna wobec władzy – komentuje naczelny "Faktu".

– Mam wrażenie, że z Trójki powoli uchodzi... Trójka i zostaje samo opakowanie. Za dwa lata, czy nawet wcześniej, stacja zostanie bez żadnej zawartości – komentuje satyryk Michał Ogórek. – Decyzja w sprawie Kantereita i Andrusa jest, niestety, dużo chytrzejszym zagraniem ze strony obecnych zarządów radia i telewizji. Kiedyś usuwali zbyt gwałtownie i to wywoływało opór. To jest jak z tą żabą w garnku: gdy się żabę wrzuca do wrzącej wody, ucieknie, a jeśli się gotuje powoli, to zostaje – dodaje Ogórek.

Dyrektor i redaktor naczelny Trójki Wiktor Świetlik pytany, czy bierze odpowiedzialność za takie osłabienie anteny z osobowości, odpowiedział: – Nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć, bo to pytanie z tezą. Funkcjonuję w tej strukturze, decyzja należała do zarządu, ja jej nie komentuję. Muszę sobie z tą sytuacją poradzić. Starałem się panów przekonać, by zostali w Trójce. Zdecydowali się na TVN 24.

– Andrus obecnej Trójce coraz bardziej nie pasował do tego, co się na co dzień dzieje. Być może nie będą tam potrzebne audycje satyryczne - wystarczą publicystyczne, bo będą równie śmieszne – kwituje Michał Ogórek.

”Coraz smutniej na Myśliwieckiej, koledzy zmuszeni do odejścia z Trójki. Słuchacze piszą, żebyśmy się nie poddawali, ale nie wiem, jak to będzie” – skomentował w piątek na antenie Programu III Polskiego Radia Wojciech Mann, nawiązując do odejścia z Trójki Artura Andrusa i Roberta Kantereita. Do decyzji dziennikarzy odniósł się również w swojej piosence Piotr Bukartyk, stały gość Manna. „Hej hej hej, hej hej hej, co i raz to nas tu mniej. Że napomknę o Arturze, co wytrzymać nie mógł dłużej (…) Jeśli wszystko jest all right, to gdzie jest Robert Kantereit? (…) Straty, gdy się je podlicza tutaj czy na Woronicza w sumie to nie wielka cena jak na kieszeń suwerena. Zamiast głosu pokolenia, które właśnie stację zmienia rodzaj prorządowej tubki, której opadają słupki” – śpiewał Piotr Bukartyk.

(KOZ, 03.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo