Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 30, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rząd ratuje budżet TVP

Rząd pożyczkami i rekompensatą musi ratować budżet TVP, bo maleją wpływy abonamentowe, a telewizja kierowana przez Jacka Kurskiego przynosi straty.

Wpływy TVP z abonamentu rtv są coraz niższe. W 2016 roku telewizja publiczna dostała z tego tytułu 361,05 mln zł, o 10,7 proc. mniej niż w 2015 roku. W 2017 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji planuje przekazać TVP z abonamentu 310 mln zł. Wpływy TVP z abonamentu na 2018 rok KRRiT zaplanowała na poziomie 350 mln zł.
Ratunkiem dla telewizji będzie 980 mln zł państwowej rekompensaty dla mediów publicznych za wpływy abonamentowe utracone w latach 2010-2017 z tytułu ustawowych zwolnień. Uwzględniono ją w projekcie ustawy okołobudżetowej na rok 2017. Według szacunków Juliusza Brauna, członka Rady Mediów Narodowych i byłego prezesa TVP, do telewizji z puli rekompensaty może trafić ok. 500 mln zł.
W 2016 roku rząd Beaty Szydło przekazał 20 mln zł z Funduszu Reprywatyzacji na podniesienie kapitału zakładowego TVP. W tym samym roku telewizja wyemitowała obligacje na 300 mln zł, które objął państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego. W lipcu br. TVP pozyskała 800 mln zł pożyczki rządowej (500 mln zł wpłynęło do telewizji br., 200 mln zł wpłynie w 2018 roku, a 100 mln zł w 2019 roku).
Rok 2016 TVP zamknęła 176,8 mln zł straty, a do lipca br. miała 28,8 mln zł straty.

(Mackuch, 30.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 30, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sellin: abonament rtv jest opłatą w pewnym sensie systemowo anachroniczną

Jarosław Sellin był w poniedziałek gościem Marcina Zaborskiego w RMF FM (screen Rmf24.pl)

Problem finansowania mediów publicznych na razie rozwiązywany jest doraźnie. Systemowo finansowanie wprost z budżetu nie jest najlepszym rozwiązaniem – powiedział w RMF FM wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Jarosław Sellin pytany w RMF FM, czy należałoby finansować media publiczne wprost z budżetu, stwierdził: ”To jest ruch doraźny. Natomiast systemowo uważam, że to nie jest najlepsze rozwiązanie. Wołałbym, żeby jednak było jakieś powiązanie obywatelskie z mediami publicznymi, poprzez nasze wspólne utrzymywanie tych mediów”.

W ocenie wiceministra, trwałe finansowanie mediów publicznych wprost z budżetu wiąże się z ”pewnym ryzykiem”. ”Bo to jest ściślejsze związanie mediów publicznych z decyzjami politycznymi aktualnie rządzących. To oni przecież kształtują budżet, to oni decydują, na co te elementy budżetu idą i - dlatego finansowanie mediów z budżetu - to systemowo czy ustrojowo nie było najwłaściwszym rozwiązaniem” – zaznaczył.

Dodał, że skoro "abonament się nie sprawdził", to zapewne w przyszłości zostanie zaproponowana "jakaś nowa opłata medialna." Selin powiedział, że nie jest wykluczone wprowadzenie takiej opłaty jeszcze w obecnej kadencji rządu. ”Ja uważam, że warto by było" - powiedział Sellin. Podkreślił, że zależy to "od decyzji politycznej".

”Problem finansowania mediów publicznych - na razie prawdą jest - że rozwiązujemy (go) doraźnie, poprzez choćby tą ostatnią decyzję, którą niedawno podjęliśmy, że zrekompensujemy mediom publicznym to, że od siedmiu lat różne grupy społeczne były zwalnianie z płacenia abonamentu (...) to powinno medium publicznym zrekompensować te sumy i właśnie to robimy” - podkreślił Sellin.

”Uważam, że należy docelowo wprowadzić nowy model finansowania mediów publicznych i chyba raczej odejść od abonamentu, bo abonament jest opłatą w pewnym sensie systemowo anachroniczną, ponieważ wynika z tego, że ludzie mają rejestrować zakupione odbiorniki radiowe i telewizyjne” – powiedział Sellin.

(PAP, 30.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo