Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 17, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W TVP Info wskazują, że tekst o lekarzach rezydentach zlecił Samuel Pereira

Ziemowit Piast Kossakowski w 2014 roku bez powodzenia startował w wyborach samorządowych w Warszawie z listy PiS (fot. materiały wyborcze PiS)

Zarząd Telewizji Polskiej zawiesił w obowiązkach Ziemowita Piasta Kossakowskiego z Tvp.info. Powodem był jego tekst w Tvp.info, w którym zarzucał protestującym lekarzom wystawne życie. Samuel Pereira, redaktor naczelny Tvp.info, przeprosił za ten materiał, ale nie odpowiada, czy to on go zlecił - a tak sugerują dziennikarze TVP Info.

Tekst "Kontrowersje wokół rezydentów. Narzekają na zarobki, jedzą kanapki z kawiorem" został opublikowany 14 października br. i podpisany "Zpk". Autor, powołując się na wpisy na profilach społecznościowych, zarzucił Katarzynie Pikulskiej, biorącej udział w proteście lekarzy rezydentów, m.in. że walczy o podwyżki, ale odbywa „zagraniczne wojaże”. Nie wspomniał jednak, że zdjęcia na jej profilu społecznościowym pochodzą z misji medycznych, na które wyjeżdżała. Natomiast o innym lekarzu Tomaszu Rynkiewiczu napisał, że jest: "miłośnikiem zagranicznych podróży” oraz "gustuje w kanapkach z kawiorem i drogich trunkach”.

Autorem tego tekstu był Ziemowit Piast Kossakowski. O jego zawieszeniu poinformował zarząd TVP w komunikacie z 16 października: "Powodem są poważne zastrzeżenia do rzetelności przygotowanych przez niego materiałów, co pozostaje w konflikcie z kodeksem zasad etyki dziennikarskiej". Natomiast Samuel Pereira na Twitterze napisał: "Autor tekstu o rezydentach i kawiorze został zawieszony. Panią dr Katarzynę Pikulską, jako szef portalu @tvp_info przepraszam".

Samuel Pereira przyznał w rozmowie z nami, że tekst Kossakowskiego o lekarzach rezydentach był nierzetelny, a opublikowanie go było "niedopatrzeniem". 

Tymczasem od dziennikarzy TVP Info wiemy, iż Kossakowski twierdzi, iż przygotowanie tego materiału zlecił mu właśnie Samuel Pereira. Szef Tvp.info zapytany przez nas o to, odpowiedział: - To są wewnętrzne sprawy korporacji. Proszę o to pytać Centrum Informacji TVP.

Jak się również dowiedzieliśmy, wydawcą w Tvp.info w dniu, w którym opublikowano tekst Kossakowskiego, był Tomasz Owsiński i to on akceptował materiał o lekarzach. - A skąd pan to wie? Wszystkie informacje na ten temat są w komunikacie zarządu TVP - odpowiedział nam Owsiński i się rozłączył.

Ziemowit Piast Kossakowski również odmówił odpowiedzi na nasze pytania i skierował nas do Centrum Informacji TVP. "Wszelkimi kwestiami związanymi ze sprawą zajmie się Komisja Etyki TVP" - podało natomiast CI TVP.

Kossakowski wielokrotnie wywoływał kontrowersje swoimi tekstami i zachowaniem. To on pytał Adama Michnika, kiedy przeprosi za swojego brata, a w sierpniu br. o polityku PO Borysie Budce powiedział, że to "niemiecki polityk, posługujący się językiem polskim". Kossakowski trafił do Tvp.info na staż w kwietniu 2016 roku. W 2014 roku bez powodzenia startował w wyborach samorządowych w Warszawie z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Tekst "Kontrowersje wokół rezydentów. Narzekają na zarobki, jedzą kanapki z kawiorem" zniknął ze strony TVP.Info 16 października br. wczesnym popołudniem.

14 października br. "Wiadomości" TVP 1 wyemitowały materiał Marcina Tulickiego, w którym tylko na podstawie wpisów w mediach społecznościowych sugerowano, że Katarzyna Pikulska opływa w dostatki. Jarosław Olechowski, szef "Wiadomości", nie odpowiedział na nasze pytanie, czy w "Wiadomościach" zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec autora tamtego materiału.


(Mackuch, 17.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 17, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nowa TV oficjalnie zmienia strategię wobec newsów i publicystyki. Sekielski i Czyż tracą programy

Tomasz Sekielski zapewnia, że trwają rozmowy w sprawie jego dalszej obecności w Nowej TV, ale nic nie jest przesądzone (screen z Nowa.tv)

– Zmieniamy strategię dystrybucji naszej oferty newsowo-publicystycznej - mówi szefowa pionu telewizyjnego w Grupie ZPR Media. Z ramówki telewizji naziemnej Nowa TV (Grupa ZPR Media) spada część programów publicystycznych, m.in. prowadzone przez Tomasza Sekielskiego i Marka Czyża. Stacja rezygnuje też z emisji telenoweli ”Moda na sukces”.

Od listopada br. Nowa TV nie będzie pokazywać autorskich programów Tomasza Sekielskiego ”Teraz ja!” (w niedziele o 18.55) i Marka Czyża ”Proste pytanie” (w piątki o 18.55), a także ”Tu i teraz” prowadzonego przez gospodarzy programu informacyjnego ”24 godziny” (Marek Czyż, Beata Tadla, Jarosław Kulczycki, Magdalena Gwóźdź).
Serial dokumentalny Tomasza Sekielskiego "Teoria spisku" emituje inna stacja należąca do Grupy ZPR Media - Fokus TV. Według Sekielskiego kwestia jego dalszej współpracy z Nową TV nie jest przesądzona, ale nie wiadomo, czy po zakończeniu serii "Teoria spisku" współpraca z nim będzie kontynuowana. - "Teoria spisku" ma tylko 10 odcinków, trwają  rozmowy i na tym etapie trudno cokolwiek powiedzieć. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły - mówi Sekielski.
– Zmieniamy strategię dystrybucji naszej oferty newsowo-publicystycznej oraz rozszerzamy kompetencje newsroomu telewizyjnego o produkcję wideokontentu. Część programów pozostawiamy na antenie telewizyjnej, a część przenosimy do internetu – tłumaczy Ewa Latkowska, dyrektor operacyjna pionu telewizyjnego w Grupie ZPR Media.
Jak informuje Latkowska, w dotychczasowej formie w ramówce Nowej TV pozostaje program Sławomira Jastrzębowskiego ”Więc jak?”. Z kolei częstotliwość nadawania magazynu ”Super temat” (obecnie w środy o 18.55) ma być uzależniona od wydarzeń, w których wspólne interwencje podejmować będą dziennikarze ”Super Expressu” i Nowej TV. – Obecnie intensywnie pracujemy nad stworzeniem nowych formuł dla pozostałych programów publicystycznych, a także nad zbudowaniem ciekawej i kompleksowej oferty newsowo-publicystycznej skierowanej do internautów – zapowiada Latkowska.
Bez zmian ma być nadawany serwis informacyjny ”24 godziny” (o 18.30), a także informacyjno-rozrywkowa ”Federacja” Adama Federa (w soboty o 18.50) i plotkarskie ”Bywanie na dywanie”.
Ponadto Nowa TV od końca października br. nie będzie już emitować telenoweli ”Moda na sukces”, pokazywanej w stacji od początku jej nadawania, czyli listopada ub.r., od poniedziałku do piątku o 19.30. – ”Moda na sukces” wprowadzona została na antenę Nowej TV z myślą o szerokim kręgu odbiorców naziemnej platformy cyfrowej. Jednak MUX 8 po roku funkcjonowania nadal nie gwarantuje dostatecznego zasięgu, w związku z czym struktura widzów jest inna, niż zakładaliśmy – wyjaśnia Ewa Latkowska.
Miejsce ”Mody na sukces” w ramówce Nowej TV zajmie serial ”Wojny magazynowe”.
W trzecim kwartale br. Nowa TV miała 0,25 proc. udziału w rynku i spośród stacji nadających z ósmego multipleksu była za Zoom TV (0,28 proc.) i Metro (0,27 proc.), a przed Telewizją WP (0,21 proc.). W grupie komercyjnej (widzowie 16-49 lat) udział Nowej TV wyniósł 0,26 proc. (dane Nielsen Audience Measurement).

(KOZ, 17.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo