Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 11, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Marzena Paczuska może pokierować TV Poland Today

Marzena Paczuska została doradcą prezesa zarządu TVP (screen z YouTube)

"Telewizja Poland Today" to nowy projekt, za który być może będzie odpowiadała w publicznej telewizji Marzena Paczuska, była szefowa "Wiadomości". Prezes TVP Jacek Kurski zapowiadał, że uruchomienie anglojęzycznego kanału nastąpi w listopadzie 2018 roku.

W styczniu 2016 roku prezes TVP informował, że anglojęzyczny kanał "Poland 24" miałby ruszyć najpóźniej 11 listopada 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Marzena Paczuska nie odpowiedziała na pytanie "Presserwisu", czy projekt, który ma rozwijać w TVP, to "Poland 24" lub "Telewizja Poland Today". Taka sugestia znalazła się 8 września br. w "Gazecie Wyborczej" (Agora). - Telewizja Polska analizuje wstępnie możliwości utworzenia nowego kanału, który będzie nawiązywał do projektu Telewizji Wyszehradzkiej i wypełniał część jej założeń. Pani Marzena Paczuska jest doradcą zarządu ds. informacji, więc naturalnie uczestniczyć będzie w budowaniu założeń kanału, jednak o obsadzie konkretnych stanowisk trudno mówić na obecnym, wstępnym etapie prac - informuje "Presserwis" biuro prasowe Telewizji Polskiej.

- Nie wykluczam, że Paczuska zajmie się właśnie tym projektem. Została doradcą prezesa zarządu, czyli de facto może robić wszystko - mówi "Presserwisowi" Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP. Braun przypomina, że od kilku lat w TVP regularnie pojawiają się pomysły uruchomienia anglojęzycznych kanałów. - Mówiło się m.in. o Telewizji Wyszehradzkiej - dodaje. Były prezes TVP nie wyklucza, że "TV Poland Today" może powstać za część pieniędzy, które TVP pożyczyła od rządu. - Utrzymanie takiego kanału to jednak spore koszty. Z abonamentu to będzie trudne, a na reklamy w tej telewizji bym nie liczył - dodaje Braun.  

Wątpliwości związanych z nowym anglojęzycznym kanałem TVP nie kryje prof. Krystyna Doktorowicz, medioznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego. - Nie wiem, dla kogo ma być przeznaczony. Obawiam się, że to będzie rządowa tuba propagandowa w stylu rosyjskiej RT. TVP pewnie myśli, że w ten sposób będzie wpływać na opinie zagranicznych dziennikarzy o Polsce. Tylko że teraz mamy setki kanałów dystrybucji informacji. W tej konkurencji TVP przegra - podkreśla Doktorowicz.

Anglojęzyczne stacje informacyjne należące do publicznych lub państwowych nadawców bądź powiązane z rządami występują w wielu krajach nieanglojęzycznych, m.in. w Rosji (RT), Francji (France 24), Chinach (CGTN, CNC World), Iranie (Press TV), Malezji (Bernama News Channel), Pakistanie (PTV News), Katarze (Al-Jazeera English), Niemczech (DW) czy Turcji (TRT World). Wspólny kanał mają też Wenezuela, Kuba, Ekwador, Nikaragua, Urugwaj i Boliwia (Telesur English).

W naszym kraju Polskie Radio prowadzi anglojęzyczny serwis internetowy Thenews.pl i emituje anglojęzyczne audycje w ramach Polskiego Radia dla Zagranicy. Polska Agencja Prasowa oferuje część swoich depesz po angielsku, sprzedaje też anglojęzyczny serwis biznesowy Market Insider.


(JM, Mackuch, 11.09.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 12, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

ZUS daje 300 tys. zł za nowy program w TVP Polonia

Odcinek programu kosztować ma 30 tys. (fot. tmeier1964/pixabay.com)

12 września br. TVP Polonia nada premierowy odcinek audycji pt. "ZUS bez granic". Program jest finansowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, koszt przedsięwzięcia to 300 tys. zł.

W programie "ZUS bez granic" prezentowane są historie ludzi, którzy powrócili z emigracji lub mieszkają i pracują za granicą. "Eksperci wyjaśnią, jakie są rodzaje polskich świadczeń emerytalno-rentowych, przedstawią warunki ich uzyskania, wytłumaczą, jak wyglądają procedury postępowania o polskie świadczenia" - informuje biuro rzecznika TVP. Podczas programu kontakt ze studiem będzie możliwy za pomocą Facebooka, Skype'a, poczty elektronicznej oraz telefonu.

Cykl "ZUS bez granic" składa się z 10 odcinków, każdy trwa 15 minut.  "Cena za produkcję i emisję jednego odcinka programu (w tym dwóch powtórek) wynosi 30 tys. zł" - poinformował "Presserwis" Radosław Milczarski z biura rzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Produkcję finansuje ZUS na podstawie umowy podpisanej z TVP. "Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał decydujący wpływ na scenariusz. W programie biorą udział eksperci departamentu rent zagranicznych i departamentu współpracy międzynarodowej" - dodaje Milczarski. - Cena nie jest wygórowana. To bardzo racjonalny kosztorys - ocenia na zapytanie "Presserwisu" Kacper Sawicki, szef i producent Papaya Films.

Premierowe wydanie programu "ZUS bez granic" w TVP Polonia zaplanowano na wtorek 12 września br. o godz. 19.25, powtórka następnego dnia o 5.35 oraz w niedzielę 17 września o godzinie 8.35.

(Mackuch, 12.09.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo