Temat: spory sądowe

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 05, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Marcin Kącki z "Gazety Wyborczej", wygrał z Polską w Strasburgu

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" - Marcin Kącki - wygrał z Polską w Strasburgu. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że wyrok polskiego sądu naruszył art. 10 europejskiej konwencji praw człowieka.

Marcin Kącki opisywał historię Anety Krawczyk byłej radnej Samoobrony i szefowej biura poselskiego Stanisława Łyżwińskiego, rozmawiał również z byłą ekspertką partii Anną Rutkowską. Rutkowska podczas rozmowy przekazała dziennikarzowi informację o obietnicach protekcji u europosła Marka Czarneckiego. Według jej relacji polityk miał zatrudnić ją w swoim biurze. Kobieta odmówiła, ale w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" stwierdziła, że pracę dostała ostatecznie córka Czarneckiego. Polityk odpowiadał, że córki nie ma, a Rutkowska kłamała. Jednak proces karny za zniesławienie został wytoczony nie Annie Rutkowskiej, a Kąckiemu. W 2010 roku sąd warunkowo umorzył sprawę, uznał winę dziennikarza odstępując od wymierzenia kary, jednocześnie nakazał Kąckiemu wpłacić 1 tys. zł na cele charytatywne.

Marcin Kącki poskarżył się do Strasburga, a Europejski Trybunał Praw Człowieka stanął po jego stronie. Jak podaje Gazeta Wyborcza - Trybunał przyznał Kąckiemu 5 tys. euro zadośćuczynienia, uznał, że decyzja sądu "ingerowała" w prawo Kąckiego do wolności słowa. Trybunał podkreślił, że wywiad prasowy różni się od artykułu, bo zawiera twierdzenia rozmówcy, a nie dziennikarza, a ten ostatni nie ma obowiązku weryfikowania wszystkich padających w rozmowie twierdzeń.

Więcej na wyborcza.pl.

(CP, 05.07.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.