Temat: media narodowe

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 20, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Joanna Lichocka chce zlustrować media publiczne

Joanna Lichocka chce pozbyć się z mediów publicznych osób, które współpracowały ze służbami specjalnymi PRL (fot. Jarosław Roland Kruk - za wikipedia.org)

Joanna Lichocka, posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych, chce, aby Rada przyjęła uchwałę skłaniającą szefów mediów publicznych do rozwiązania umów z osobami, które współpracowały ze służbami specjalnymi PRL.

Jak powiedziała w Telewizji Republika Joanna Lichocka, uchwała miałaby być "zaleceniem wobec wszystkich szefów mediów publicznych, czyli Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Polskiej Agencji Prasowej, wszystkich rozgłośni regionalnych, telewizyjnych i radiowych, żeby rozważyli rozwiązanie umowy o pracę z osobami, co do których jest udokumentowana przez IPN informacja, że byli współpracownikami bądź pracownikami komunistycznych służb specjalnych". - Ludzie wyszkoleni do dezinformacji nie powinni mieć wpływu na program - mówi "Presserwisowi" Joanna Lichocka. Podkreśla, że uchwała, którą chce zaproponować na posiedzeniu Rady w przyszłym tygodniu, nie ma na celu narzucania czegokolwiek szefom mediów. - Chciałabym jednak wyznaczyć pewien system wartości - stwierdza Lichocka. Czy w mediach publicznych są w ogóle osoby, których ma dotyczyć uchwała RMN? - Niezależnie od tego, jak liczna jest to grupa, warto zaznaczyć problem. Jego skalę poznamy po sile hejtu, z jakim spotka się ten pomysł - odpowiada Joanna Lichocka.

Juliusz Braun, członek RMN i były prezes TVP, podchodzi do sprawy z większym dystansem. - Temat był wielokrotnie wałkowany i myślę, że nie ma już sensu do tego wracać – mówi "Presserwisowi" Braun. - Pracownicy Telewizji Polskiej składali już przecież oświadczenia lustracyjne. Zobaczymy jednak, jakie konkretnie rozwiązania zaproponuje Joanna Lichocka – zastrzega.

Zgodnie z ustawą z 1997 roku obowiązek lustracji objął: prezydenta, parlamentarzystów, osoby pełniące kierownicze stanowiska państwowe, sędziów, prokuratorów i adwokatów, a także szefów mediów publicznych. Znowelizowane w 2007 roku przepisy stanowiły, że sprawdzeniu mieli też podlegać m.in. dziennikarze oraz właściciele mediów. W maju 2007 roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował jednak lustrację ogółu dziennikarzy (oprócz pełniących funkcje kierownicze).

(RUT, PAP, 20.04.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 20, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Bill O'Reilly zwolniony z Fox News

Bill O'Reilly (fot. World Affairs Council of Philadelphia)

Bill O'Reilly - jeden z najbardziej rozpoznawalnych prezenterów stacji Fox News - został zwolniony w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne. Dziennikarz zarzuty nazwał "bezpodstawnymi".

Szefowie stacji po zapoznaniu się z zarzutami uznali, że O'Reilly nie może być identyfikowany z Fox News. Zdaniem amerykańskich mediów, decyzję podjęto na specjalnym spotkaniu rady nadzorczej 21st Century Fox, do której należy Fox News. Komunikat podpisał szef koncernu Rupert Murdoch.

O'Reilly'ego, który od 20 lat prowadził program "The O'Reilly Factor", zastąpi Tucker Carlson.

(TAD, 20.04.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo