Temat: technologie

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 24, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Le Monde" uczy w szkołach, jak odróżniać informację od pogłosek

Aplikacja dziennika "Le Monde" pomaga zweryfikować informacje

Dziennikarze francuskiego dziennika "Le Monde" stworzyli aplikację ułatwiającą oddzielanie prawdziwych informacji od tzw. fake news, prowadzą też zajęcia w szkołach średnich, ucząc krytycznego podchodzenia do mediów.

Na początku lutego br. dziennik opublikował aplikację „Decodex”, służącą do wykrywania fałszywych informacji. Następnie dziennikarze zaczęli jeździć do szkół, by wraz z nauczycielami wyjaśniać uczniom, jak posługiwać się programem, jak podchodzić do tego, co wydaje się informacją, a może być tylko pogłoską. Według dziennika już w dwa dni po ogłoszeniu projektu ponad 200 nauczycieli zwróciło się do redakcji z prośbą o przyjazd do ich szkoły.

„Le Monde” tłumaczył, że „sprawa walki z nieprawdziwymi pogłoskami jest szczególnie ważna w obecnych czasach, gdy jesteśmy narażeni na ciągły potok fałszywych informacji, plotek i wyimaginowanych spisków, wylewających się z portali społecznościowych, które miały być forami dyskusyjnymi, a stały się mediami”.

(PAP, TAD, 24.03.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 24, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ministerstwo Kultury dofinansuje więcej wydawnictw, niż wcześniej planowało

(fot. za pixabay.com)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatrzyło odwołania od decyzji związanych z dofinansowaniem czasopism z tegorocznego budżetu państwa - dla ponad 40 wydawców ze skutkiem pozytywnym.

W lutym br. 17 czasopismom przyznano dofinansowanie z programu, którym co roku Ministerstwo Kultury dotuje prasę. Najwięcej, bo 450 tys. zł, otrzymało w tym roku Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego na wydawanie dwumiesięcznika "New Eastern Europe".

Wydawcy, których wnioski zostały w lutym odrzucone, mogli się odwołać od tej decyzji. 22 marca br. Ministerstwo postanowiło pozytywnie rozpatrzyć odwołania ponad 40 z nich. Największe dofinansowanie z puli dodatkowej dostała Fronda PL - 95 tys. zł na dwa projekty dotyczące wydawania "Frondy Lux". Po 80 tys. zł otrzymają od resortu kultury Dom Wydawniczy "Kruszona" na miesięcznik "Arteon" i Instytut im. Jerzego Grotowskiego na dwumiesięcznik "Didaskalia".

Po rozpatrzeniu odwołań dofinansowanie przyznano nie tylko pismom związanym ze środowiskiem prawicy, ale też tytułom adresowanym do osób o światopoglądzie lewicowym. Na liście są też pisma kulturalne, muzyczne i mniejszości narodowych - m.in.: "Jazz Forum", "Szum", "Borussia", "Śląsk", "Pomerania", "Gazeta Magnetofonowa", "Dialog Pheniben", "Opcje", "Twórczość Ludowa".

"Muszę przyznać, że teraz lista czasopism dofinansowanych wygląda naprawdę nieźle i dość pluralistycznie. Widać przechył prawicowy, no ale to prawica wygrała wybory" - zauważył na Facebooku Remigiusz Okraska, naczelny lewicowego kwartalnika "Obywatel" (jego wydawca dostanie 45 tys. zł dotacji).

Ministerstwo nie planuje w tym roku drugiego naboru wniosków na dofinansowanie, bo na wspomaganie prasy nie ma już pieniędzy.

(JM, 24.03.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo