Temat: technologie

Dział: PRASA

Dodano: Luty 22, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fiszki Polityki - dziennikarstwo z myślą o użytkownikach smartfonów

Fiszki Polityki to ciekawa prezentacja najważniejszych tematów dnia, ale też pogłębionych materiałów (fot. materiały prasowe)

Aplikacja mobilna Fiszki Polityki to pomysł redakcji "Polityki" dofinansowany grantem Google Digital News Inititative.

Data debiutu aplikacji jest powiązana z obchodami sześćdziesięciolecia tygodnika "Polityka" (Polityka) - w środę 22 lutego br. ukazuje się jubileuszowy numer tygodnika, a Fiszki Polityki są promowane na jego okładce.

Fiszki Polityki to aplikacja przeznaczona do prezentowana treści dziennikarskich w przyjaznej formie w smartfonach. Czteroosobowy zespół kierowany przez Mariusza Hermę, dziennikarza działu Kultura "Polityki" i Polityka.pl, będzie codziennie selekcjonować informacje z myślą o czytelnikach wykorzystujących do lektury swoje urządzenia mobile. Oryginalnym pomysłem jest prezentowanie najważniejszych informacji dnia w formie briefu, czyli krótkiego podsumowania bieżących wydarzeń - np. pod datą 20 lutego jest osiem fiszek (m.in.: spotkanie przewodniczącego Komisji Europejskiej Donalda Tuska z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em, protest imigrantów w Wielkiej Brytanii, ranking zaufania do polskich polityków). Oprócz tego poszerzone artykuły na różne tematy także są prezentowane w formie fiszek.

Aplikacja dostępna jest w wersji na urządzenia z systemami Android i iOS. Wersja płatna kosztuje 9 zł miesięcznie lub 25 zł kwartalnie. Można z niej korzystać bez ponoszenia opłat, ale wtedy użytkownik ma dostęp tylko do 10 artykułów miesięcznie.
Fiszki Polityki otrzymały wsparcie w pierwszej rundzie Google DNI w lutym 2016 roku w ramach tzw. średniego projektu (dofinansowanie w wysokości do 300 tys. euro i 70 proc. kosztów).

(JM, 22.02.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Temat: wolność słowa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 23, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Reporterzy bez Granic chcą, by KE zareagowała na łamanie praworządności w Polsce

W piśmie zwrócono uwagę na zmiany w Trybunale Konstytucyjnym (fot. Lukas Plewnia/www.polen-heute.de)

Pięć organizacji pozarządowych, m.in. Reporterzy bez Granic, Amnesty International i Human Rights Watch apelują w liście otwartym, aby Komisja Europejska przeszła do trzeciego etapu procedury kontroli praworządności, czyli uruchomienia mechanizmów przewidzianych w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Mówi on m.in. o sankcjach.

List został wysłany, bo jak piszą autorzy, Komisja Europejska niedługo ma się zająć rozpatrywaniem odpowiedzi Polski na opinię KE w sprawie praworządności w naszym kraju. "Wspieramy ocenę Komisji, że występuje stałe psucie praworządności w Polsce. Wierzymy, że ta ocena, wraz z obawami o wystąpienie ryzyka poważnego wyłomu w wartościach wymienionych w art. 2 ToUE przez polski rząd (...) daje podstawy do uruchomienia mechanizmów przewidzianych w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej" - piszą autorzy listu otwartego.

W piśmie zwrócono uwagę na zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, które "reprezentują systemowe zagrożenie dla praworządności", na ograniczanie wolności wypowiedzi, mediów i zgromadzeń oraz praw kobiet, szczególnie ich dostępu do aborcji.

List napisało pięć międzynarodowych organizacji pozarządowych: Amnesty International, Human Rights Watch, Open Society European Policy Institute, International Federation for Human Rights i Reporterzy bez Granic. Podpisało się pod nim też ponad 20 organizacji z Polski, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Fundacja Aktywności Lokalnej.

(JM, 23.02.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY