Temat: fotografia prasowa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 13, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Burhan Ozbilici wygrał World Press Photo 2017

Fotoreporter Burhan Ozbilici wygrał tegoroczną edycję konkursu World Press Photo

World Press Photo 2017
World Press Photo 2017
World Press Photo 2017

Jury World Press Photo wybrało Zdjęciem Roku fotografię wykonaną przez Burhana Ozbilici (Associated Press) podczas zamachu na rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłow dokonanego w galerii w Ankarze 19 grudnia 2016r. Wśród tegorocznych laureatów konkursu nie ma Polaków.

Do tegorocznej edycji konkursu World Press Photo ponad 5 tys. fotoreporterów ze 125 krajów zgłosiło ok. 80 tys. zdjęć. Jury przyznało nagrody w ośmiu kategoriach 45 fotoreporterom z 25 krajów ze wszystkich kontynentów

59-letni Burhan Ozbilici pochodzi ze wschodniej Turcji, studiował w Ankarze i we Francji. Zanim w 1996 roku zaczął pracować dla Associated Press był fotoreporterem anglojęzycznych gazet wychodzących w Turcji. Relacjonował m.in. pierwszą wojnę w Zatoce Perskiej na granicy turecko-irackiej, exodus Kurdów do Turcji, a także ich powrót do Iraku po wojnie w 1991 roku. Fotografował nieudany zamachu stanu w Turcji w lipcu 2016 roku, sytuację na północy Iraku, w Syrii, trzęsienia ziemi w Iranie i Pakistanie. Był także w Katarze, Omanie, Egipcie, Libii, Cypru, Francji i byłych republikach radzieckich.

Jurorzy o zwycięskiej fotografii

Mary F. Calvert: "To była bardzo trudna decyzja, ale poczuliśmy, że Zdjęcie Roku to wręcz wybuchowe zdjęcie, które pokazuje nienawiść. Za każdym razem, kiedy pojawiało się na ekranie niemalże musieliśmy się cofnąć  i naprawdę czuliśmy, że uosabia ono definicję tego czym Zdjęcie Roku World Press Photo powinno być i co znaczyć. "

João Silva: "Świat jest na krawędzi przepaści. To zdjęcie pokazuje człowieka, który najwyraźniej osiągnął punkt krytyczny i postanawia zabić kogoś, kogo naprawdę obwinia, kraj, który obwinia za to, co dzieje się gdzie indziej w regionie. Patrząc na nie czuje się to, co dzieje się w Europie, w Ameryce, co dzieje się na Dalekim Wschodzie i na Bliskim Wschodzie, w Syrii, i ten obraz o tym mówi. To jest twarz nienawiść. "

(13.02.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.