Temat: spory sądowe

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 31, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tomasz Wróblewski ułaskawiony przez prezydenta po skazaniu z art. 212 kk

- Zasądzone przeprosiny w prasie kosztowałyby kilkaset tysięcy złotych, co oznaczałoby, że musiałbym pewnie sprzedać dom lub wziąć kredyt - mówi Tomasz Wróblewski

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Tomasza Wróblewskiego, który został skazany w ub.r. prawomocnym wyrokiem z art. 212. kk za artykuł o kolporterach opublikowany w 2010 roku w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Procedura ułaskawienia Michała Fury, który został skazany za ten sam tekst, jest w toku.

O ułaskawieniu Wróblewskiego poinformowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, które aktywnie wspierało jego wniosek. - Jestem zadowolony z ułaskawienia. Nie chcę oceniać w swojej sprawie, czy wyrok był słuszny, czy nie - mówi Tomasz Wróblewski. - Zasądzone przeprosiny w prasie kosztowałyby kilkaset tysięcy złotych, co oznaczałoby, że musiałbym pewnie sprzedaż dom lub wziąć kredyt. Nie wiem, czy kara jest w takim wypadku współmierna do winy. Jeszcze przed skazaniem z art. 212 kk jako dziennikarz publicznie angażowałem się w apele o zlikwidowanie tego artykułu - dodaje. 

Sprawa dotyczy artykułu autorstwa Michała Fury „Prywatyzacja może uzdrowić Ruch” opublikowanego w maju 2010 roku w „Dzienniku Gazecie Prawnej” (Infor Biznes). Dziennikarz, pisząc o kłopotach finansowych Ruchu, odniósł się do całej branży, stwierdzając, że kolporterzy domagają się wyższych marż, nie poprawiając jakości świadczonych usług. Podał przykład: „Firmy jak Garmond Press lawirujące na krawędzi upadłości walczą z czasem, nie płacąc wydawcom. Kreatywnej grze fakturami towarzyszy wymuszanie astronomicznych rabatów i renegocjowanie wcześniej niezapłaconych długów” - napisał. Za ten fragment Garmond Press pozwał Michała Furę, ówczesnego dziennikarza "DGP" oraz Tomasza Wróblewskiego, który był wtedy jego redaktorem naczelnym. 6 kwietnia ub.r. Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie skazał dziennikarzy, nakładając na nich grzywnę. 

Sprawa o ułaskawienie Michała Fury jest w toku.

(JM, 31.01.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.