Temat: wolność słowa

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 26, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Onet: za "Puczem" stoją Adam Bielan i Jacek Kurski

Za powstaniem filmu dokumentalnego "Pucz" o okupowanej przez opozycję sali plenarnej w Sejmie stoją wicemarszałek Senatu Adam Bielan i prezes TVP Jacek Kurski - poinformował Onet.


"Adamowi, który przekonał prezesa (Jarosława Kaczyńskiego – przyp. red.) do przyjęcia narracji o puczu, w sukurs przyszedł Jacek z dokumentem w TVP. Oficjalnie jego autorką została Ewa Świecińska, lecz to Adam miał decydujący głos na kolaudacji *Puczu*" - powiedział Onetowi jeden z bliskich współpracowników Kaczyńskiego.

"Stanowczo zaprzeczamy, jakoby podobna sytuacja miała miejsce. Na kształt filmu *Pucz* nie miały wpływu osoby trzecie i nikt poza autorami nie uczestniczył w jego tworzeniu" - informuje biuro prasowe TVP.

Film dokumentalny "Pucz" miał premierę w TVP 1 w niedzielę 15 stycznia. Przy pierwszej emisji nie podano źródła żadnego z wykorzystanych materiałów. W trakcie emisji w czwartek 19 stycznia, w czasie pokazywania materiałów zapożyczonych m.in. od TVN 24 czy Polsat News były wyświetlane napisy informujące o źródłach.

W środe 18 stycznia po konferencji prasowej prezes TVP Jacek Kurski pytany o ewentualne pozwy autorów materiałów wykorzystanych w "Puczu" powiedział dziennikarzom, że nie otrzymał żadnego pisma z pretensjami. "Jeśli byłyby jakieś uzasadnione roszczenia, będę musiał ukarać producenta zewnętrznego, bo rzeczą producenta jest dbałość o tego typu szczegóły" – stwierdził Kurski.

Jednak w napisach końcowych ani po emisji w TVP 1, ani w TVP Info żadnego producenta zewnętrznego nie wymieniono. Co więcej, biuro prasowe TVP, odpowiadając na pytania "Presserwisu", stwierdziło, że "Pucz" to film Telewizji Polskiej.

Więcej na onet.pl.


(26.01.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.