Temat: pożegnanie

Dział: PERSONALIA

Dodano: Grudzień 30, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zmarł Jerzy Pomianowski. Miał 95 lat

Jerzy Pomianowski (fot. za prezydent.pl)

Jerzy Pomianowski - pisarz, eseista, tłumacz, znawca współczesnej Rosji i krajów Europy Wschodniej – zmarł w czwartek 29 grudnia 2016 roku. Miał 95 lat.

Urodził się 13 stycznia w 1921 roku w Łodzi jako Jerzy Birnbaum. Studiował filozofię na seminarium u Tadeusza Kotarbińskiego na Uniwersytecie Warszawskim. W 1937 roku pod pseudonimem Dyonizy Aczkolwiek debiutował w "Próbach". Pierwsze prace literackie zamieszczał w "Szpilkach", był także felietonistą pisma "Młodzi idą". Po wybuchu II wojny światowej najpierw trafił do pracy w kopalni w Donbasie, a później studiował medycynę w Stalinabadzie (Tadżykistan).

W latach 1947-1951 był kierownikiem samodzielnego referatu prasy i propagandy zdrowia w Ministerstwie Zdrowia. W latach 1951-1958 był kierownikiem działu teatralnego tygodnika "Nowa Kultura", a w latach 1953-1957 wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Publikował m.in. w tygodniku "Świat". Pod pseudonimem Michała Kaniowskiego przekładał książki Aleksandra Sołżenicyna. Był długoletnim współpracownikiem paryskiej "Kultury". W 1999 roku Jerzy Giedroyc skłonił go do założenia i redagowania miesięcznika "Nowaja Polsza", który stał się terenem dialogu polskiej i rosyjskiej inteligencji.

Był także profesorem włoskich uniwersytetów w Bari, Florencji i Pizie. Do Włoch wyjechał pozbawiony możliwości pracy po wydarzeniach marca 1968 roku. Był autorem powieści, w tym książki pt. "Koniec i początek" sfilmowanej następnie przez Jana Rybkowskiego jako "Godziny nadziei" i sztuk teatralnych np. "Sodoma i Odessa". Zdobył m.in. nagrody PEN-Clubu i ZAIKS-u.

(PAP, 30.12.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Temat: telewizja

Dział: PERSONALIA

Dodano: Grudzień 30, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dorota Gawryluk rezygnuje z kierowania "Wydarzeniami" Polsatu

Dorota Gawryluk (fot. Polsat)

Dorota Gawryluk z końcem 2016 roku rezygnuje z kierowania programem informacyjnym Polsatu pt. "Wydarzenia" – dowiedział się "Presserwis". Będzie miała nowy program publicystyczny.

Szefową "Wydarzeń" Dorota Gawryluk została w końcu lutego 2016 roku. Była odpowiedzialna za trzy wydania programu: główne o 18.50, popołudniowe o 15.50 i wieczorne o 22 (emitowane od 7 marca br.).

- To decyzja Doroty Gawryluk. Zrealizowała już na tym stanowisku to, co planowała, a teraz chce się skupić na przygotowaniu nowego programu publicystycznego, który wejdzie na antenę wiosną – mówi o rezygnacji szefowej "Wydarzeń" Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Polsatu. Dorota Gawryluk nadal będzie też prowadziła główne wydania "Wydarzeń". Z Telewizją Polsat związana jest od początku lat 90. Pod koniec 2004 roku (za prezesury Jana Dworaka) przeszła do Telewizji Polskiej, by prowadzić "Wiadomości" w TVP 1. Z telewizji publicznej odeszła w lutym 2007 roku, gdy odwołano prezesa Bronisława Wildsteina.

Od stycznia "Wydarzenia" nie będą miały osobnego szefa redakcji. - Program będzie nadzorował Henryk Sobierajski, dyrektor pionu informacji i publicystki Grupy Polsat – informuje Tomasz Matwiejczuk. W podobny sposób "Wydarzenia" funkcjonowały przez kilka lat, zanim szefową redakcji została Dorota Gawryluk.

W listopadzie 2016 roku główne wydanie "Wydarzeń" oglądało w Polsacie 2,39 mln osób, a po uwzględnieniu równoległej emisji w kanałach Polsat News i Polsat News 2 łączna widownia programu wynosiła 2,56 mln osób (dane: Nielsen Audience Measurement).

(RUT, 30.12.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo