Temat: wolność słowa

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 19, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kryzys parlamentarny jeszcze wyraźniej spolaryzował media

W weekend 16-18 grudnia br. media publiczne umacniały głównie przekaz rządowy, że opozycja dąży do destabilizacji państwa. Media komercyjne szerzej pokazywały uliczne protesty i podkreślały, że w sporze chodzi o planowane zmiany w regulacjach dotyczących pracy dziennikarzy w sejmie. Dziennikarze o prawicowych poglądach wydali oświadczenie, że "nie można po raz kolejny dać się oszukać zawodowym kłamcom".

- Przy okazji tego kryzysu widać wyraźnie, którym mediom jest bliżej do władzy, a którym do opozycji - komentuje Jacek Dąbała, medioznawca z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Dziennikarze w swoich relacjach podkreślają, że jedną z głównych przyczyn kryzysu politycznego była próba ograniczenia przez polityków swobody pracy mediów w sejmie. Takie przekazy oczywiście podgrzewają atmosferę, ale ja się temu nie dziwię. Musi w końcu dotrzeć do ludzi, że wolność słowa jest krwiobiegiem demokracji. Świat polityki chce jak najwięcej ukryć, a świat mediów jak najwięcej ujawnić - mówi Dąbała.

- Dużo racji jest w twierdzeniu, że w tych protestach nie tylko o wolność mediów chodzi. Chodzi o wiele spraw, które się nawarstwiły, a dziennikarze ani ich relacje nie mają dużego wpływu na to, co się dzieje. Winny tego zamieszania jest marszałek Sejmu Marek Kuchciński i to, jak potraktował media - mówi Wiesław Godzic, medioznawca z Uniwersytetu SWPS. Też zauważa, że w relacjach medialnych z protestów ujawnił się wyraźny podział. - TVN 24 podgrzewał atmosferę, ale relacjonowali przebieg protestów, a w głównych programach starali się dobierać gości tak, by pokazać wszystkie opinie. W TVP Info widać było, że starali się jak najmniej pokazywać protesty. „Wiadomości” pokazały, że w TVP dziennikarzy nie traktuje się jak dziennikarzy, ale jak funkcjonariuszy - komentuje Godzic.

Na Niezależna.pl i SDP.pl opublikowano wspólne oświadczenie dziennikarzy o prawicowych poglądach, którzy uważają, że "od wielu tygodni trwa próba doprowadzenia do destabilizacji życia politycznego w Polsce", a wszystkiemu winne są silne grupy biznesowe i polityczne, z których wiele "wywodzi się z sytemu komunistycznego a nawet z aparatu bezpieczeństwa PRL". "Nie można po raz kolejny dać się oszukać zawodowym kłamcom" - piszą m.in. prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński, pracujący w mediach publicznych Michał Rachoń, Jan Pospieszalski, Maciej Pawlicki, Cezary Gmyz czy Rafał Porzeziński.

- To zarzuty równie niedorzeczne jak twierdzenie, że w polskich mediach pracują niepolscy dziennikarze - kwituje ten list Daniel Adamski, szef newsroomu Radia Zet.

(MAK, JM, 19.12.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Temat: wolność słowa

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 19, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pieczyński, Kurski i Władyka wybierają się na spotkanie z marszałkiem Senatu

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zaprosił ponad 20 redakcji na spotkanie poświęcone propozycji zmian przepisów regulujących pracę dziennikarzy w parlamencie.

W spotkaniu planują wziąć udział m.in. redaktor naczelny TVN 24 Adam Pieczyński, pierwszy wicenaczelny ”Gazety Wyborczej” Jarosław Kurski, naczelny ”Dziennika Gazety Prawnej” Krzysztof Jedlak, publicysta i członek zarządu ”Polityki” Wiesław Władyka oraz szefowa działu społeczeństwo Renata Kim.

Spotkanie ze Stanisławem Karczewskim odbędzie w Senacie w poniedziałek 19 grudnia br. o godz. 12.

(19.12.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY