Temat: telewizja

Dział: OPINIE

Dodano: Październik 06, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kończą się pieniądze na reklamę w telewizji

Maciej Niepsuj, buying director MullenLowe MediaHub

O ile wiosną telewizje nie były w stanie zrealizować wszystkich zleceń na czas reklamowy, to we wrześniu 2016 sytuacja się odwróciła i część ich zasobów pozostała niesprzedana. Wszystko dlatego, że powoli kończą się już pieniądze z tegorocznych budżetów reklamowych.

Środki finansowe, które „odbiły się” od telewizji wiosną, albo trafiły do innych mediów, albo całkiem wypadły z planów marketingowych. Po drugie, planując całoroczne wydatki, marketerzy coraz częściej przenoszą środki na miesiące poza tradycyjnym sezonem (wiosna, jesień – przyp. red.), kiedy ceny reklam są niższe. Stąd mieliśmy w tym roku wzrost zainteresowania reklamami w styczniu i lutym, i miesiącach letnich. Myślę zresztą, że to już ostatni rok znaczących skoków cenowych między low season i high season; te różnice sukcesywnie się zacierają i w przyszłości ceny w ciągu roku będą raczej płaskie.

Na to, że we wrześniu telewizje nie sprzedały całego czasu reklamowego, wpłynęły też  przetargi dużych firm na obsługę mediową. Ostatnio sporo ich rozstrzygnięto, a wiadomo, że po przetargu wydatki reklamowe spadają. Budżety reklamowe ograniczył cały sektor finansowy, mniej wydają sieci detaliczne, a także największy reklamodawca, czyli Aflofarm. W przypadku tej firmy sądzę, że wydatki na reklamę spadły o 30 proc. w porównaniu do 2015 roku.

Sytuacji nie poprawia fakt, że coraz większy udział w widowni telewizyjnej mają małe stacje, w których czas reklamowy jest znacznie tańszy niż w wielkiej czwórce (Polsat, TVN, TVP 1 i TVP 2 – przyp. red.). Biorąc to wszystko pod uwagę, wzrost rynku reklamy telewizyjnej szacuję w tej chwili na niecałe 2 procent rok do roku. Wrzesień był dla telewizji bardzo słaby, rzeczywisty wzrost wpływów wyniósł ok. 1 procent, czyli w granicach błędu statystycznego. Październik zapowiada się pod tym względem trochę lepiej.

(06.10.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Temat: telewizja

Dział: OPINIE

Dodano: Październik 19, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Połączenie potencjału UPC i Multimedia powinno przynieść korzyści klientom

Zakup Multimedia Polska przez UPC Polska jest bardzo dobrą informacją dla rynku.

Operatorzy kablowi byli prekursorami tzw. potrójnej usługi (telewizja, internet, telefon), jako pierwsi stworzyli realną konkurencję dla tradycyjnych telekomów, ale przez długie lata polski rynek pozostawał nienaturalnie rozdrobniony.

UPC Polska - poprzez macierzystą firmę Liberty Global - ma dostęp do najnowszych technologii i do światowych rynków kapitałowych, dysponuje też znaczącym zapleczem programingowym.

Połączenie potencjału UPC Polska i Multimedia Polska powinno przynieść realne korzyści polskim klientom indywidualnym i biznesowym. Polski rynek dojrzał już do następnego etapu konsolidacji, zgoda UOKiK będzie w interesie konsumentów i konkurencyjnego rynku telekomunikacji i mediów w Polsce.

Marek Sowa, ekspert rynku mediów

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo