Temat: media narodowe

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 28, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rada Mediów Narodowych po raz pierwszy zbierze się 1 sierpnia

We wtorek prezydent Andrzej Duda powołał do Rady Mediów Narodowych Juliusza Brauna i Grzegorza Podżornego – informuje Kancelaria Prezydenta. Pierwsze posiedzenie rady odbędzie się 1 sierpnia.

Wcześniej Sejm wybrał do RMN troje posłów PiS: Elżbietę Kruk, Joannę Lichocką i Krzysztofa Czabańskiego.
Jak podaje PAP, Grzegorz Podżorny, zgłoszony przez Klub Poselski Kukiz’15, jest członkiem NSZZ "Solidarność". Od końca 2014 roku kieruje biurem komunikacji społecznej i rozwoju związku w Zarządzie Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność". W przeszłości pracował jako dziennikarz - m.in. w PAP i Radiu Zet. Kandydaturę Juliusza Brauna, prezesa Telewizji Polskiej w latach 2011-2015, zgłosił Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej. W przeszłości Braun był m.in. przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dziennikarzem "Echa Dnia" w Kielcach i publicystą Tygodnika Katolickiego "Niedziela" w Częstochowie. W latach 1989-1999 był posłem, kolejno: z listy Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności.
Towarzystwo Dziennikarskie apelowało, aby PO i Kukiz'15 nie wystawiały kandydatów do RMN, bo będą tylko „alibi dla dalszego upartyjniania TVP i Polskiego Radia”.
- Wiem, że jestem tylko przedstawicielem mniejszości, którego wpływ na decyzje rady będzie w najlepszym razie ograniczony, jeśli nie żaden – mówi Juliusz Braun. - Uważam jednak, że moje członkostwo w radzie umożliwi publiczne przedstawianie problemów dotyczących mediów publicznych. Druga wartość to wiedza o tym, co się w tych mediach będzie działo – stwierdza Braun. - Nie idę tam jako listek figowy, lecz jako baczny obserwator – dodaje.
Wybór byłego prezesa TVP Juliusza Brauna do Rady Mediów Narodowych oburzył związkowców z Wizji działającej w TVP.
- To dla nas potwarz – mówi Barbara Markowska, przewodnicząca Wizji. - Wybrano człowieka, który ma na sumieniu ponad 400 osób (chodzi o outsourcing 411 pracowników z TVP – przyp. red.) i który nie dostał skwitowania za ubiegły rok – przytacza Markowska.
- Brak absolutorium uważam za zemstę polityczną – odpiera Braun. - W sprawie outsourcingu wypowiadałem się już wiele razy. To był element restrukturyzacji spółki – dodaje.
Na pierwsze posiedzenie Rada Mediów Narodowych zbierze się 1 sierpnia. W jej kompetencjach jest m.in. powoływanie i odwoływanie władz TVP, publicznych rozgłośni radiowych i PAP.

(RUT, 28.07.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.