Temat: telewizja

Dział: OPINIE

Dodano: Lipiec 13, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Można się spodziewać kolejnych zmian w zarządzie TVN

Marek Sowa

Zmiana na stanowisku prezesa TVN nie powinna być zaskoczeniem dla rynku. Scripps Networks od kilku lat wyraźnie stawia na międzynarodową ekspansję - wyniki TVN i innych inwestycji Scripps poza terenem USA stanowią już istotną część skonsolidowanych wyników amerykańskiej spółki macierzystej.

Nic więc dziwnego w tym, że Scripps chce mieć bezpośredni wpływ na dobór kluczowych osób zarządzających międzynarodowymi aktywami firmy.

Markus Tellenbach to sprawny i doświadczony manager. W pierwszym okresie po przejęciu TVN był dla Scripps jednym z gwarantów płynnego wejścia amerykańskiego inwestora na dość skomplikowany i upolityczniony rynek mediów w Polsce, przy jednoczesnym utrzymaniu pozycji grupy w bardzo konkurencyjnym segmencie telewizyjnym.

Minął już jednak rok od przejęcia TVN i nadszedł czas na ściślejszą integrację ze strategią i zasobami Scripps Networks. Tym samym misja prezesa Tellenbacha - nominowanego siedem lat temu przez pierwotnych akcjonariuszy ITI w innej strukturze właścicielskiej i w innych realiach rynkowych - w naturalny sposób dobiegła końca.

Rozdzielenie ról prezesa (Jim Samples ze Scripps Networks) i dyrektora generalnego (do ustalenia) w Grupie TVN jest znamienne, ale logiczne. Warto pamiętać, że w amerykańskich firmach nie ma formalnego podziału na radę nadzorczą i zarząd (Kenneth W. Lowe, szef Scripps Networks, pełni rolę przewodniczącego, prezesa i dyrektora zarządzającego), a w przypadku osób zarządzających w pełni zintegrowanymi oddziałami firm zagranicznych (a takim będzie w coraz większym stopniu TVN) mamy do czynienia raczej z korporacyjnym dyrektorem zarządzającym, a nie z prezesem niezależnej firmy.

W dłuższej perspektywie można spodziewać się więc zarówno likwidacji rady nadzorczej TVN, jak i kolejnych zmian w zarządzie spółki.

Marek Sowa, ekspert rynku mediów

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.