Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 15, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Agora i Polityka wsparły powstanie serwisu Oko.press

(fot. oko.press)

Uruchomiony został serwis sprawdzający fakty i zajmujący się dziennikarstwem śledczym Oko.press. Redaktorem naczelnym jest były zastępca naczelnego „Gazety Wyborczej” Piotr Pacewicz, a jego zastępczynią Bianka Mikołajewska, pisząca ostatnio do „Gazety Wyborczej”, a wcześniej do „Polityki”.

Twórcy serwisu Oko.press tłumaczą, że serwis ma być obywatelskim narzędziem kontroli władzy. Mają w nim być publikowane głównie teksty śledcze i analityczne. „Jesteśmy medium nietypowym. Bez publicystyki, wywiadów i bez komentarzy, podnoszących ciśnienie. Nasze wnioski mogą być kategoryczne, ale ton – analityczny, argumenty rzeczowe. Czasem pozwalamy sobie na odrobinę ironii” – napisano w serwisie.

Wydawcą Oko.press jest Fundacja Ośrodek Kontroli Obywatelskiej „Oko”. Założyli ją: Seweryn Blumsztajn, Helena Łuczywo, Jan Ordyński, Piotr Pacewicz, Jacek Rakowiecki. W Radzie Fundacji są: Jerzy Baczyński, Marcin Król, Jacek Kucharczyk, Jarosław Kurski, Monika Płatek. Wśród współpracowników Oko.press.pl znajdują się m.in. Eugeniusz Smolar, Adam Leszczyński, Kamil Dąbrowa, Michał Sutowski, Jakub Stachowiak.

Powstanie serwisu zostało wsparte przez Agorę, wydawca „Gazety Wyborczej”, spółkę Polityka, wydającej tygodnik „Polityka” i osoby prywatne.

PRZECZYTAJ TEŻ: Finansowanie społecznościowe to sposób na zdobycie pieniędzy i rozgłosu.

Tak o założeniach projektu pisze w "Polityce" jej redaktor naczelny Jerzy Baczyński: "Jest projektem medialnym, zarejestrowanym tytułem prasowym, ale zarazem społecznościowym medium internetowym i archiwum życia publicznego po wyborach 2015. OKO ma być narzędziem obywatelskiej kontroli władzy, która po kolei wyłącza wszystkie istniejące dotychczas systemowe bezpieczniki, chroniące obywateli i instytucje państwa przed nad­użyciami, samowolą i opresją ze strony rządzących. Jest tworem niezależnym od partii politycznych, także (przy całej sympatii) od KOD, który równolegle buduje swoje własne media."

PRZECZYTAJ TEŻ: "Moje teksty nie wyskakują jak diabeł z pudełka" - mówi Bianka Mikołajewska.

(MAK, 15.06.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 15, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Facebook wprowadza funkcje rozpoznające potencjalnych samobójców

Nowa funkcja ma pomóc rozpoznać potencjalnych samobójców (fot. materiały prasowe)

Facebook wprowadził m.in. w Polsce narzędzia rozpoznające osoby zagrożone samookaleczeniem lub popełnieniem samobójstwa. Partnerem serwisu w Polsce przy tym projekcie jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Gdy ktoś publikuje na Facebooku treści sugerujące, że ma zamiar się okaleczyć lub popełnić samobójstwo, inni użytkownicy mogą zgłosić ten post Facebookowi, zaoferować pomoc tej osobie lub przeczytać materiały edukacyjne. Zgłoszenia weryfikowane są przez zespoły pracujące całodobowo. Użytkownikom, których treści zostały zgłoszone i zweryfikowane jako niepokojące, Facebook oferuje kontakt z linią wsparcia. Narzędzie to dotychczas dostępne było tylko w Stanach Zjednoczonych, wczoraj wprowadzono je w całym świecie, w różnych wersjach językowych, w tym w polskiej. 

(JM, 15.06.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.