Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Grudzień 01, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jasnopis to aplikacja analizująca stopień trudności tworzonego tekstu

Jasnopis to aplikacja webowa, która zwraca uwagę piszącego m.in. na znajdujące się w tekście sformułowania, które mogą być niezrozumiałe dla czytelnika. Program powstał na Uniwersytecie SWPS.

Aplikacja służy do sprawdzania stopnia trudności różnego rodzaju polskich tekstów. Program ma pomagać w tworzeniu klarownych treści autorom tekstów prasowych, urzędnikom, twórcom regulaminów, instrukcji czy podręczników. 
Aplikacja bada tekst, wykorzystując metody analizy morfologicznej i morfo-syntaktycznej. Na koniec podaje w skali od 1 do 7 stopień jego skomplikowania. Najniższa ocena oznacza, że tekst jest zrozumiały nawet dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. Jeżeli tekst osiąga stopień 3, znaczy to, że powinien być zrozumiały dla większości Polaków (osób z wykształceniem co najmniej gimnazjalnym). Najwyższy stopień oznacza, że do pełnego zrozumienia tekstu potrzebny jest doktorat.
Aplikacja Jasnopis zaznacza w badanym tekście fragmenty, które warto poprawić, czyli: za długie zdania, niezrozumiałe sformułowania i trudne wyrazy (proponuje użycie synonimów). Pozwala też porównać tekst użytkownika np. z typowymi materiałami prasowymi (wzorcem jest "Rzeczpospolita") i popularnonaukowymi ("Wiedzy i Życia"), z Wikipedią, literaturą dla dzieci czy nawet ustawami.
Program powstał w ramach projektu "Mierzenie stopnia zrozumiałości polskich tekstów użytkowych (pozaliterackich)" finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
Według aplikacji Jasnopis cały ten artykuł ma stopień trudności 4, czyli jest "nieco trudniejszy, zrozumiały dla osób z wykształceniem średnim lub mających duże doświadczenie życiowe". Żaden z akapitów w tym tekście nie jest podobny do rejestru opracowanego na podstawie "Rzeczpospolitej", a jeden pasuje do "Wiedzy i Życia". 
Szefem zespołu, który przygotował Jasnopis, jest prof. Włodzimierz Gruszczyński, językoznawca i filolog.

(JM, 01.12.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.