Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 23, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Karolina Lewicka została zawieszona za rozmowę z ministrem Glińskim w TVP Info

Prezes TVP Janusz Daszczyński w niedzielę wieczorem zawiesił Karolinę Lewicką w obowiązkach prowadzącej „Minęła dwudziesta” w TVP Info. Inne programy dziennikarka nadal może prowadzić. Dzisiaj rano rozmawiała na antenie z Markiem Sawickim z PSL.

Prezes TVP uznał, że dziennikarka wobec swojego gościa, wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, zachowała się w niewłaściwy sposób. – Sposób prowadzenia programu odbiegał zdecydowanie od standardów, które obowiązują w telewizji publicznej – mówi „Presserwisowi” Janusz Daszczyński.
W wyemitowanym dziś programie „Minęła dwudziesta” Karolina Lewicka stanowczo usiłowała nakłonić wicepremiera Piotra Glińskiego do odpowiadania na jej pytania, zamiast wygłaszania oświadczeń. Ponieważ oboje obstawali przy swoim, wymiana zdań przybierała coraz ostrzejsze tony. Zdenerwowany Gliński powiedział m.in.: „To jest program propagandowy, tak jak wasza stacja uprawia propagandę i manipulację od kilku lat. I to się zmieni. Ponieważ tak telewizja publiczna funkcjonować nie powinna”. Lewicka zaproponowała powrót do tematu rozmowy – chodziło o budzący kontrowersje spektakl „Śmierć i dziewczyna” – zwróciła też wicepremierowi uwagę, że swoje stanowisko może prezentować na konferencji prasowej. Do końca programu nie doszło do merytorycznej rozmowy.
Po emisji programu dziennikarze TVP Info wystosowali do wicepremiera otwarty list, w którym zaprotestowali przeciwko jego słowom o telewizji publicznej. „Pańskie słowa obrażają nas, naszą antenę i Telewizję Polską” – napisali dziennikarze TVP Info. „Uważamy, że określenia, których Pan użył są niesprawiedliwe. Czujemy się Pańskimi słowami dotknięci. Nie życzymy sobie, by ani Pan, ani ktokolwiek inny, posiadający lub nieposiadający władzę, tak mówił o nas lub innych dziennikarzach. Żądamy przeprosin wypowiedzianych tak, jak powyższe obraźliwe słowa, na naszej antenie”.
Dyrektor TAI Tomasz Sygut chce przywrócenia Karoliny Lewickiej dopracy.
Pod listem podpisał się też prezes TVP Janusz Daszczyński. Dlaczego to zrobił, skoro zawiesił dziennikarkę prowadzącą audycję z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego? – Zapowiedź upolitycznienia mediów publicznych zasygnalizowana w wypowiedzi wicepremiera jest atakiem na wolność słowa w niepodległej Polsce – odpowiada Daszczyński. – Nie zmienia to mojej oceny przebiegu programu – dodaje.
W poniedziałek komisja etyki TVP spotkała się z Karoliną Lewicką.
Rozmowę w TVP Info szeroko komentowano na Twitterze.

 

(RUT, 23.11.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 23, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dyrektor TAI Tomasz Sygut staje w obronie Karoliny Lewickiej

Tomasz Sygut, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, zwrócił się do prezesa Telewizji Polskiej Janusza Daszczyńskiego o przywrócenie do pracy Karoliny Lewickiej – dziennikarki TVP Info, którą prezes TVP zawiesił w niedzielę w obowiązkach prowadzącej „Minęła dwudziesta”.

Jak się dowiedział „Presserwis”, Sygut wysłał do prezesa TVP list, w którym napisał: „z ogromnym zdziwieniem i niepokojem przyjąłem informację o zawieszeniu przez Pana Prezesa redaktor Karoliny Lewickiej. W mojej ocenie, w niedzielnym wydaniu programu „Minęła dwudziesta”, prowadzonym przez redaktor Lewicką, nie doszło do zaniedbań czy też złamania dziennikarskich standardów, które mogłyby skutkować tak dotkliwą karą” - stwierdził dyrektor TAI. Przypomnijmy, że w niedzielę wieczorem Karolina Lewicka prowadząc program, stanowczo usiłowała nakłonić swojego gościa, wicepremiera Piotra Glińskiego do odpowiadania na jej pytania, zamiast wygłaszania oświadczeń. Ponieważ oboje obstawali przy swoim, wymiana zdań przybierała coraz ostrzejsze tony. Zdenerwowany Gliński powiedział m.in.: „To jest program propagandowy, tak jak wasza stacja uprawia propagandę i manipulację od kilku lat. I to się zmieni. Ponieważ tak telewizja publiczna funkcjonować nie powinna”. Zdaniem dyrektora TAI „jeśli ktoś w studiu zachowywał się nieodpowiednio, to wicepremier, minister kultury prof. Gliński”.
Po programie zespół TVP Info wystosował do wicepremiera list otwarty, protestując przeciwko tym słowom, które – jak napisali dziennikarze - „obrażają nas, naszą antenę i Telewizję Polską”. Pod listem podpisał się też prezes Daszczyński, na co powołuje się dzisiaj dyrektor TAI, prosząc prezesa „o przemyślenie decyzji i przywrócenie do programu redaktor Lewickiej”.
„Dziennikarz ma w swoich obowiązkach zadawanie pytań” - argumentuje Sygut. „Zawieszenie redaktor Lewickiej to zły sygnał do zespołu - nie krytykuj, nie domagaj się odpowiedzi, toleruj protekcjonalne zachowanie - bo w innym razie zostaniesz zawieszony” - podkreśla, dodając: „Jako szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, a przede wszystkim dziennikarz, nie mogę tego zaakceptować”.
Proszony o komentarz w tej sprawie Tomasz Sygut odesłał nas do rzecznika prasowego TVP. Nie uzyskaliśmy też jeszcze odpowiedzi prezesa telewizji.
Oświadczenie TVP w sprawie zawieszenia Karoliny Lewickiej zawieszonej w prowadzeniu programu „Minęła dwudziesta”

RUT

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo