Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 05, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

MUX 8 dla kanałów uniwersalnych, ale bez pełnej swobody w kształtowaniu ramówki

(fot. pixabay.com)

Cztery wolne miejsca na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej KRRiT przeznaczyła dla stacji uniwersalnych – każda ma jednak uwzględniać w ramówce programy o określonym przez regulatora profilu. Z kolei w sprawie operatora MUX 8 złożono do UKE dwa odwołania.

Zgodnie z warunkami konkursu ogłoszonego wczoraj przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji jeden z czterech kanałów co najmniej 30 proc. czasu nadawania (w godz. 6–23, w rozliczeniu tygodniowym) ma przeznaczać na filmy fabularne, seriale i audycje rozrywkowe; będzie też musiał emitować programy informacyjne i publicystyczne. Druga stacja ma promować „aktywny rozwój człowieka” i w związku z tym jej program „będzie się składał z audycji poświęconych zdrowemu stylowi życia, rozwojowi zawodowemu i społecznemu człowieka, a także popularyzował aktywność fizyczną”; jego ramówka ma ponadto zawierać m.in. relacje z wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Od trzeciego kanału na MUX 8 regulator oczekuje emisji programów poświęconych „rozwojowi społeczeństwa, gospodarki, kultury i przemianom obyczajowym we współczesnych warunkach szybkiego rozwoju technicznego i technologicznego”, a także audycji o edukacji medialnej i treści pochodzących z nowych mediów; ma to być kanał „interaktywny i przyjazny dla odbiorców”. Koncesję na ósmym multipleksie dostanie również stacja prezentująca „aktualne wydarzenia z różnych stron Polski” z programami o „idei samorządności i funkcjonowaniu lokalnych społeczności, edukacji obywatelskiej” oraz działaniach „na rzecz interesu publicznego w warunkach pluralizmu poglądów politycznych”. Oferty w konkursie można składać do piątku 18 września br.
Oprócz czterech kanałów, które KRRiT wybierze w konkursie, na MUX 8 znajdą się trzy stacje telewizji publicznej w SD albo jedna w SD i jedna w HD. Poprzedni zarząd TVP skłaniał się ku temu drugiemu rozwiązaniu, chcąc umieścić na multipleksie nowy kanał TVP Dokument oraz TVP Kultura w wysokiej rozdzielczości.
Operatorem MUX 8 będzie podmiot wyłoniony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Konkurs, rozstrzygnięty przez UKE w połowie w lipca, wygrała firma Emitel – ale jej konkurenci złożyli odwołania. Jak nas poinformowało biuro prasowe UKE, w terminie przeznaczonym na odwołania do urzędu wpłynął wniosek o unieważnienie konkursu od spółki Time (ZPR). Andrzej Zarębski, członek rady nadzorczej Polskiego Operatora Telewizyjnego (wspólna firma TVN i Polsatu) w rozmowie z "Presserwisem" potwierdził ponadto, że POT swoje odwołanie przesłał w poniedziałek pocztą. W konkursie na operatora MUX 8 startowała też Telewizja Polska, ale – jak informuje biuro prasowe TVP – nie zdecydowała się na złożenie odwołania od rozstrzygnięcia UKE. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że procedura odwoławcza może znacznie opóźnić uruchomienie multipleksu.

  

  

  

  

(RUT, 05.08.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.