Dział: PRASA

Dodano: Marzec 03, 2006

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

SDP chce ustawowego zakazu werbowania dziennikarzy do służb specjalnych

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP) apeluje, by ustawowo zakazać werbowania osób wykonujących zawody zaufania publicznego, w tym dziennikarzy, do służb specjalnych. W piątek Stowarzyszenie zamierza wystosować w tej sprawie list otwarty do władz.

Według szefowej SDP Krystyny Mokrosińskiej, stała współpraca lub "bycie na etacie" służb specjalnych jest w przypadku dziennikarzy niedopuszczalne. Dodała, że apel do władz ma związek z sytuacją, jaka powstwała wokół dziennikarzy "Rzeczpospolitej" Anny Marszałek i Bertolda Kittela". "Dziennikarze śledczy stanęli na wysokości zadania, ujawnili mnóstwo afer korupcyjnych. I w tej sytuacji oni muszą być pewni, że nie będzie się im 'podkładać smroda' - nie wiadomo kim wy jesteście" - powiedziała w czwartek dziennikarzom Mokrosińska. "Jeżeli są dokumenty, że są powiązani, trzeba je ujawnić, natomiast jeżeli tych dokumentów nie ma, trzeba ich przeprosić" - dodała. "To nie jest tak, że dziennikarz nie ma prawa skorzystać z podrzuconej mu informacji, bo ma. Każde źródło informacji jest dobre, o ile jest zweryfikowane, ale nie można dopuścić do sytuacji, że dziennikarzowi zarzuca się, że został zmanipulowany przez służby specjalne(...) Dlatego tak ważne jest ustalenie współcześnie zasady, że służby specjalne nie mają prawa korzystać z osób wykonujących zawody służby publicznej, czyli m.in. dziennikarzy" - powiedziała Mokrosińska.

(PAP, BS, 03.03.2006)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.