Dział: PRASA

Dodano: Maj 21, 2013

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jutro debiutuje "Dziennik Trybuna"

Numer zerowy "Dziennika Trybuna" rozdawano na ulicach 1 maja

Adresowany do czytelników o lewicowych poglądach "Dziennik Trybuna" (Edusat) po raz pierwszy trafi do sprzedaży w środę 22 maja.

Jak informuje Robert Walenciak, redaktor naczelny "Dziennika Trybuna", gazeta będzie się ukazywała od poniedziałki do piątku w nakładzie 60-70 tys. egz. Zwykłe wydanie będzie miało 16 stron i cenę 1,50 zł. Piątkowe wydanie magazynowe ma mieć 24 strony oraz 16-stronicowy kolorowy dodatek telewizyjny. Będzie kosztować 2 zł. Nowy dziennik będzie drukowany w Polskapresse.
- Naszą gazetę adresujemy dla czytelników starszych, którzy z sentymentem myślą o czasach PRL, ale również do młodych, którzy mają lewicowe poglądy i nie znajdują dla siebie żadnej tego typu oferty wydawniczej - mówi Robert Walenciak. - Układ naszej gazety będzie klasyczny: stronę drugą zajmą komentarze i opinie, dalej mamy dział krajowy, gospodarczy, opinie - zapowiada Walenciak.
Redakcja "Dziennika Trybuny" mieści się na warszawskim Żoliborzu. Liczy 12 osób plus stałych współpracowników. - Bez problemów utrzymamy się na rynku, jeśli osiągniemy sprzedaż na poziomie 30 tys. egzemplarzy - mówi reaktor naczelny nowego dziennika.

 

JF

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Maj 21, 2013

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Parlament Europejski w obronie niezależności dziennikarskiej

Parlament Europejski przyjął we wtorek 21 maja 2013 roku rezolucję, która zakłada coroczne monitorowanie na szczeblu unijnym zmian w prawie medialnym państw członkowskich oraz ich wpływ na ingerencję instytucji rządowych w działalność mediów.

Parlament Europejski chce chronić niezależność dziennikarską. Zdaniem europosłów dziennikarze nie powinni odczuwać presji ani wewnątrz redakcji, ze strony właścicieli czy redaktorów firm medialnych, ani presji z zewnątrz, spowodowanej naciskiem ze strony polityków i lobby gospodarczych lub innych grup interesów. Posłowie uważają, że niezbędne dla zachowania niezależności jest wprowadzenie tzw. kodeksów postępowania, które uniemożliwią właścicielom, rządom państw lub osobom trzecim ingerencję w treść informacji.
Europosłowie apelują do państw członkowskich o popieranie dziennikarstwa śledczego, które jest narzędziem monitorowania demokracji i ujawniania afer kryminalnych. 
Zgodnie z tekstem rezolucji, poszerzenie zakresu Dyrektywy o Audiowizualnych Usługach Medialnych, ma zapewnić minimalne normy w zakresie poszanowania, ochrony i promowania podstawowego prawa do wolności wypowiedzi i informacji, wolności i pluralizmu mediów. Nowelizacja dyrektywy powinna zawierać zasady przejrzystości własności i koncentracji mediów oraz kwestie dotyczące konfliktu interesów. 
PE wzywa państwa członkowskie do zagwarantowanie niezależności organów publicznych spółek medialnych  wobec politycznych wpływów. Władze, rady nadzorcze, organy doradcze oraz regulacyjne mediów, powinny być wybierane ze względu na kompetencje i doświadczenie, a nie kryteria polityczne czy stronnicze układy.  
Parlament wystąpił również z wnioskiem do Komisji Europejskiej o zbadanie wpływu kryzysu i niestabilności pracy na środowisko dziennikarskie oraz wolność mediów.
Rezolucja została przyjęta 539 głosami za, 70 przeciw przy 78 wstrzymujących się od głosu.

(GK, PR, 21.05.2013)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.