Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 17, 2012

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Justyna Dąbrowska laureatką Nagrody im. Barbary Łopieńskiej

Justna Dąbrowska po odebraniu nagrody (Fot. Marcin Obara)

Justyna Dąbrowska za wywiad dla "Tygodnika Powszechnego" została laureatką ósmej edycji Nagrody im. Barbary Łopieńskiej.

Jury doceniło wywiad Dąbrowskiej pt. "Spis treści z nienapisanej książki" przeprowadzony z Jerzym Jedlickim, opublikowany w "Tygodniku Powszechnym" (23 marca 2011 roku). Tak przyznanie tej nagrody uzasadnił członek kapituły Wiesław Władyka: "Jest to rozmowa, zgodnie z tytułem, poświęcona tak życiu »w ogóle«, a naprawdę o sposobie myślenia i odczuwania wybitnego intelektualisty, który próbuje sobie ułożyć jakieś porządki w świecie wartości, odnaleźć się w świecie współczesnym. Przemyślenia te, wywołane i pobudzone bardzo udatnie przez Laureatkę, nakazują wmyśleć się w takie pojęcia i właśnie wartości jak honor, przyjaźń, miłość, polityczna poprawność, powściągliwość i wreszcie szacunek. Choć wywiad powstał w 2011 roku, jest ważny dzisiaj i będzie ważny jutro".
W finałowej piątce znaleźli się także: Katarzyna Bielas za wywiad z Maciejem Zarembą-Bielawskim pt. "Jak się Pan przechrzci, będzie Panu łatwiej" ("Gazeta Wyborcza" - "Duży Format"), Juliusz Ćwieluch za rozmowę z Krzysztofem Kolbiarzem pt. "PUP" ("Polityka"), Angelika Kuźniak za wywiad z Mariellą Mehr pt. "Raz, dwa trzy, dzisiaj umrzesz Ty" ("Gazeta Wyborcza" - "Duży Format”), Liliana Śnieg-Czaplewska za wywiad z Zofią Bartoszewską pt. "Pani Profesorowa" ("Viva!").
Laueatka otrzymała 10 tys. zł. Do ósmej edycji konkursu zgłoszono 195 wywiadów przeprowadzonych przez 105 autorów.
Nagroda im. Barbary Łopieńskiej powstała z inicjatywy redakcji, z którymi Barbara Łopieńska była związana i gdzie przez lata publikowała swoje artykuły i wywiady, zaliczają się do nich: "Polityka”, "Res Publica Nowa”, "Gazeta Wyborcza”, "Tygodnik Powszechny”, "Viva!”, "Twój Styl”, "Press”.  Kapitułę tworzą przedstawiciele wymienionych redakcji.

MW

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.