Dział: PRASA

Dodano: Luty 10, 2012

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polacy wśród nagrodzonych World Press Photo 2012

Aresztowanie protestujących w Harlemie podczas demonstracji ruchu Oburzonych - 25 października 2011 (fot. Tomasz Lazar)

Zdjęcia dwóch polskich fotoreporterów, Tomasza Lazara i Tomasza Gudzowatego, znalazły się wśród nagrodzonych w tegorocznym konkursie World Press Photo 2012.

Zdjęcie Tomasza Lazara zajęło drugie miejsce w kategorii Ludzie i wydarzenia (zdjęcia pojedyncze). Tomasz Lazar urodził się w 1985 roku. Studiował fotografię w Europejskiej Akademii Fotografii. Dyplom z fotografii uzyskał pod kierunkiem Izabeli Jarszewskiej i Tomasza Tomaszewskiego. Pracuje jako freelancer.
- Materiał wysłałem do kilku tygodników w Polsce, lecz żaden nie chciał go opublikować. Może teraz będzie łatwiej? - mówi Lazar w rozmowie z Press.pl.
Fotoreportaż Tomasza Gudzowatego był trzeci w kategorii Sport. Powstał w lipcu 2011 roku w Mexico City. W tym mieście jest co najmniej kilkanaście dużych i dziesiątki mniejszych aren lucha libre – czyli wrestlingu. Arena La Loba, gdzie robiony był reportaż, znajduje się w biednej i niebezpiecznej dzielnicy Chimalhuacan. Pokazani na zdjęciach zawodnicy należą do grupy tzw. mascaras (maski). W trakcie swojej kariery nigdy nie zdejmują publicznie tych masek, które stanowią najbardziej charakterystyczny element meksykańskiej odmiany zawodowego wrestlingu.
Tomasz Gudzowaty urodził się w 1971 roku. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Bliski mu jest nurt fotografii humanistycznej i forma klasycznego czarno-białego fotoeseju. Publikował np. w magazynach: „Max”, „L’Equipe”, „The Guardian”, „Newsweek”, „Forbes”, „Time”, „Photo”, „Equestrian”, „Polo+10”, „Reponses Photographiques”, „View”.  Współpracuje z agencją Focus Fotoagentur z Hamburga i Yours Gallery. Niedawno odebrał nagrodę ZAIKS. Wielokrotny laureat najważniejszych konkursów fotograficznych, w tym World Press Photo, Pictures of the Year, NPPA Best of Photojournalism. Wielokrotny laureat Grand Press Photo - w tym w 2008 roku za Zdjęcie Roku.

Zdjęcie z nagrodzonego fotoreportażu Tomasza Gudzowatego (Yours Gallery/Focus Agentur)  

(10.02.2012)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.