Dział: PRASA

Dodano: Luty 10, 2012

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Samuel Aranda za zdjęcie z arabskiej rewolucji wygrał World Press Photo 2012

Zdjęcie Roku w konkursie World Press Photo - Samuel Aranda dla "The New York Times"

Zdjęcie Hiszpana Samuela Arandy wygrało tegoroczną edycję konkursu World Press Photo. Zostało zrobione w Jemenie podczas protestów przeciwko prezydentowi Salehowi.

Nagrodzona fotografia Samuela Arandy przedstawia kobietę trzymającą w ramionach rannego krewnego. Powstała w meczecie, który podczas protestów przeciwko prezydentowi Jemenu służył demonstrantom za szpital polowy. Samuel Aranda zrobił to zdjęcie w Sanaa 15 października 2011 roku dla dziennika ”The New York Times”. Pochodzi z cyklu jego fotografii wykonanych podczas arabskiej rewolucji w Tunezji, Egipcie, Libii i Jemenie. Zostały one zaprezentowane podczas wystawy w Cervantes Institute w Nowym Jorku i przedstawione wśród Zdjęć Roku 2011 "The New York Times". Były publikowane w "The New York Times", "Le Monde", "Newsweeku", "Sternie" i "Geo".
Dlaczego to zdjęcie wygrało? Zdaniem jurorów World Press Photo jak w soczewce skupia się w nim cała Arabska Wiosna.
Aranda urodził się w 1979 w Barcelonie. Zaczął robić zdjęcia prasowe w wieku 19 lat dla hiszpańskich gazet "El Pais" i "El Periodico de Catalunya". Gdy miał 21 lat pojechał na Bliski Wschód, aby dokumentować konflikt palestyńsko-izraelski dla agencji EFE. W 2004 roku zaczął współpracować z AFP. Robił zdjęcia w Hiszpanii, Pakistanie, Libanie, Iraku, Autonomii Palestyńskiej, Maroku, Chinach.
W 2006 roku za zdjęcia przedstawiające afrykańskich imigrantów próbujących się dostać do Europy trzymał nagrodę Spanish National Award of Photography przyznawaną przez stowarzyszenie fotoreporterów ANIGP-TV.
Od 2006 roku jest fotografem niezrzeszonym. Zaangażował się w projekty w Uzbekistanie, Indiach, Kosowie, RPA, Kolumbii, Rumunii i na Sycylii (fotografował mafię). Jako freelancer pracuje głównie dla "The New York Times" i "El Magazine de La Vanguardia". Jego prace są prezentowane na Corbis Images.
Wśród nagrodzonych w tegorocznej edycji konkursu są Polacy - Tomasz Lazar i Tomasz Gudzowaty.
World Press Photo to najważniejszy konkurs dla fotografów z całego świata pracujących dla prasy. Fundacja World Press Photo działa od 1955 roku. Najlepsze fotografie wybierane są co roku w kilkunastu kategoriach.

GK

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.