Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 30, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Międzynarodowe organizacje medialne oburzone zmianami w ustawie o radiofonii i telewizji

Reporterzy bez Granic, Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich, Europejska Federacja Dziennikarzy i Europejska Unia Nadawców ogłosiły wspólne stanowisko krytykujące forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w mediach publicznych.

Organizacje te napisały w środę, że są "oburzone proponowanym projektem ustawy, pospiesznie zgłoszonym przez mającą większość partię (...) do natychmiastowego przyjęcia, bez jakichkolwiek konsultacji, znosząc istniejące zabezpieczenia pluralizmu i niezależności zarządzania mediami publicznymi w Polsce".
Przypomnijmy, że tzw. mała nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji przewiduje, że zarówno rady nadzorcze, jak i zarządy Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych będzie mógł mianować i odwoływać wedle swego uznania minister skarbu. Organizacje medialne podkreślają, że jest to "sprzeczne z podstawowymi zasadami i ustanowionymi standardami zarządzania mediami publicznymi w całej Europie. Jeśli polski parlament to zatwierdzi (...) Polska stworzy regresywny reżim, bez precedensu w jakimkolwiek innym kraju Unii Europejskiej".
"Wzywamy polskie władze do oparcia się wszelkiej pokusie zaostrzania politycznej kontroli nad mediami" - napisano w oświadczeniu, podkreślając na zakończenie, że do dziś Polska ma doskonałe notowania, jeśli chodzi o wolność mediów.

Nad projektem zmian posłowie zaczęli debatować we wtorek w nocy.

(RUT, PAP, 30.12.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.