Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 16, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zwolnienia w LeasingTeam - outsourcingowani pracownicy TVP teraz stracą etaty

Firma LeasingTeam, do której Telewizja Polska przeniosła w ub.r. ponad 400 pracowników, planuje zwolnienia grupowe. Powód: "zmniejszająca się ilość zamówień" z TVP. Zdaniem dziennikarzy zamówień wcale nie jest mniej - chodzi o to, by zmusić ich do przejścia na samozatrudnienie.

1 lipca ub.r. 411 etatowych pracowników TVP (dziennikarzy, grafików, montażystów i charakteryzatorów) zostało przeniesionych do firmy zewnętrznej LeasingTeam i w ramach outsourcingu nadal pracuje dla telewizji. Niewielka część przeniesionych przeszła na własną działalność gospodarczą (zachęcały do tego zarówno TVP, jak i LeasingTeam) - etaty w LeasingTeam ma wciąż 341 osób z TVP. Planowane zwolnienia grupowe doprowadzą więc do tego, do czego od początku dążyły władze TVP: pracownicy będą zakładać własne firmy, by nadal pracować dla telewizji.
Związki zawodowe otrzymały już zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień. Łącznie LeasingTeam chce wypowiedzieć umowy ok. 130 osobom, wśród nich ma być nawet do 30 montażystów, do 30 redaktorów i do 10 starszych redaktorów. Zwolnienia grupowe mają być przeprowadzone między marcem a wrześniem br. – Przeprowadzany przez nas proces jest ściśle związany z realnym zapotrzebowaniem ze strony TVP SA na usługi wykonywane przez naszych pracowników oraz dynamicznie zmieniającymi się potrzebami rynku medialnego. W związku z tym, że TVP SA składa coraz mniej zamówień, musieliśmy poinformować pracowników i organizacje związkowe o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych – informuje Andżelika Majewska, członek zarządu LeasingTeam.
Czy zwolnienia grupowe w Leasing Team odbywają się w porozumieniu z TVP? – Absolutnie nie. My nawet o tym nie wiedzieliśmy – odpowiada Ewa Ger, dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi TVP. – Firma LeasingTeam pytała nas, czy liczba zleceń będzie się sukcesywnie zmniejszać. Poinformowaliśmy, że prawdopodobnie tak, ale będą utrzymane na takim poziomie, jak telewizja będzie potrzebowała – wyjaśnia Ger.
"Prezes Juliusz Braun od początku twierdził, że przejęcie części przedsiębiorstwa TVP przez LeasingTeam miało zapobiec zwolnieniom grupowym pracowników TVP. Jak się okazało, zapomniał dodać, że chodziło o zapobieżenie zwolnieniom grupowym prowadzonym bezpośrednio przez TVP" – skomentował związek zawodowy Wizja.
Ewa Ger: – Musieliśmy znaleźć rozwiązanie, które powoduje, że nie rozwiązujemy umów o pracę i nie przeprowadzamy zwolnień grupowych, bo gdyśmy je zrealizowali, nie możemy z tymi osobami nawet współpracować. Znaleźliśmy rozwiązanie przeniesienia części przedsiębiorstwa we władanie innego pracodawcy przede wszystkim dlatego, byśmy z potencjału ludzkiego nadal mogli korzystać, nie obciążając etatowo spółki.
LeasingTeam poinformowała ponadto związkowców o zamiarze wypowiedzenia warunków zatrudnienia wszystkim 341 pracownikom przeniesionym z TVP. W pierwszym roku outsourcingu TVP finansuje gwarancje ich zatrudnienia, ale od lipca br. będzie płacić firmie tylko za wykonane usługi. – Z dniem 1 sierpnia 2015 roku zmienią się warunki kontraktu pomiędzy spółkami, co będzie rodzić konieczność zmiany warunków zatrudnienia pracowników przez LeasingTeam – tłumaczy Andżelika Majewska.
Związek zawodowy Wizja wystąpił do Najwyższej Izby Kontroli i Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie kontroli w TVP.

(KOZ, 16.03.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.