Dział: RADIO

Dodano: Wrzesień 14, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezes RDC straciła zaufanie do Ewy Wanat i życzy jej dalszych sukcesów

Ewa Wanat (fot. Karol Piechocki/Press)

Polskie Radio RDC dyscyplinarnie zwolniło Ewę Wanat, redaktor naczelną i dyrektor programową rozgłośni. Powodem był jej wpis na Facebooku. Prezes radia Jolanta Kaczmarek chce teraz rozdzielić funkcje naczelnego i dyrektora programowego.

W wydanym wczoraj wieczorem oświadczeniu prezes Jolanta Kaczmarek uznała, że działania i wypowiedzi Ewy Wanat ”pozostawały w jawnym konflikcie i godziły w dobre imię spółki”. Jej zdaniem wpis Wanat na Facebooku ”narusza zasady zawartej z panią Ewą Wanat umowy o pracę oraz obowiązujące w spółce regulacje wewnętrzne i normy etyczne, których pani Ewa Wanat była sygnatariuszką”.
25 sierpnia br. Ewa Wanat na swoim profilu na Facebooku napisała: "Dlaczego polskie sześciolatki są głupsze od rówieśników z Włoch, Francji i Niemiec? A może tylko państwu Elbanowskim rodzą się takie nierozgarnięte dzieci?". Naczelna RDC w mediach tłumaczyła później, że jej wpis był ironią.
Według prezes Jolanty Kaczmarek, wpis Ewy Wanat i jej dalsze komentarze, z racji pełnienia przez nią funkcji redaktor naczelnej, były odbierane jako stanowisko rozgłośni. ”W efekcie Radio RDC stało się celem ataków i zarzutów, co wpływało na negatywną ocenę i odbiór rozgłośni przez opinię publiczną” – napisała prezes w oświadczeniu.
– Nie chodzi o sam wpis, ale także o skutki tej sytuacji oraz o nieprzestrzeganie wewnętrznych procedur i regulaminu – mówi ”Presserwisowi” Jolanta Kaczmarek. Wskazuje ona, że zarząd stacji w 2013 roku podjął uchwałę, z której wynika, że media społecznościowe pracownicy stacji powinni traktować jako formę publicznej wypowiedzi.
– To paranoja – ocenia zwolnienie Wanat za wpis na Facebooku Agnieszka Romaszewska, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i jednocześnie dyrektor Biełsat TV. – To stwarza złą sytuację, w której będziemy śledzić kto, co i gdzie napisał – na Facebooku, Twitterze czy blogu. To nie znaczy, że człowiek, który pracuje w korporacji, może pisać co zechce. Jego działalność w mediach społecznościowych jest publiczna – uważa Romaszewska. – Nie zmienia to jednak faktu, że w pracy powinno się zwalniać, i promować również, za to, co się robi w pracy, a nie poza nią – komentuje Romaszewska, której zdaniem wpis Wanat był rzeczywiście skandaliczny.
”Z Ewą Wanat różni mnie bardzo wiele, ale jeśli przyczyną jej dyscyplinarki w RDC był niemądry wpis na fb to skandal” – komentował wczoraj na Twitterze Cezary Gmyz, publicysta ”Tygodnika do Rzeczy”. ”Ewa Wanat umiała zburzyć stare Radio dla Ciebie i zbudować nowe lepsze RDC. Duży szacunek za to. I żeby ktoś tego radia teraz nie zepsuł” – napisał Agaton Koziński z ”Polski The Times”. Michał Majewski z serwisu Kulisy24.com stwierdził natomiast: ”Rok temu by nie wyleciała. Ale teraz państwo w publicznych mediach wyczuwają, skąd wieje wiatr historii”.
”Zdecydowanie ucinam wszelkie spekulacje i niesprawdzone opinie na temat politycznego tła przedmiotowej sprawy. RDC jest i będzie rozgłośnią, w której jest miejsce na pluralizm poglądów, różnorodność opinii i niezależne dziennikarstwo. Jednocześnie również istotne są dbałość o wizerunek stacji i dobre imię spółki, którą zarząd reprezentuje” – oświadcza prezes RDC Jolanta Kaczmarek.
Ewa Wanat od maja br. przebywa na zwolnieniu lekarskim.
W rozmowie z "Presserwisem" Wanat zwolnienie za wpis na Facebooku nazywa absurdem i zapowiada skierowanie sprawy do sądu pracy.
Zdaniem Ewy Siedleckiej z "Gazety Wyborczej" przed sądem odbędzie się ciekawy proces o wolność słowa. "O to, co godzi, a co nie, w wizerunek publicznego radia, o granice wolności facebookowych wypowiedzi - na ile są publiczne i na ile można je traktować jak oficjalne oświadczenia osób publicznych" - napisała w swoim komentarzu Siedlecka.
Przypomnijmy, że już wcześnie stacja RDC zakończyła współpracę z Elizą Michalik wbrew woli Ewy Wanat. Decyzję o rozstaniu z Michalik podjęła wówczas prezes radia Jolanta Kaczmarek, co dziennikarka w wywiadzie dla "Krytyki Politycznej" przypisała swoim "wyrazistym poglądom".
Ewa Wanat redaktor naczelną i dyrektor programową Polskiego Radia RDC została w maju 2013 roku. Wówczas prezes RDC Jolanta Kaczmarek wiązała ”ogromne nadzieje” z pozyskaniem Wanat. Opowiadała, że jej doświadczenie i charyzma ”bez wątpienia przyniosą spółce wymierne korzyści w postaci pozyskania nowych słuchaczy”. Wanat wcześniej przez dziewięć lat była redaktor naczelną Radia Tok FM.
Teraz prezes RDC chce rozdzielić funkcję redaktora naczelnego i dyrektora programowego stacji. – Jest przygotowany zarys zmian w strukturze, który przedstawię radzie nadzorczej – zapowiada Kaczmarek. Kto zajmie te stanowiska? – Będę mogła powiedzieć o tym po spotkaniu z radą nadzorczą – odpowiada. Możliwe, że redaktorem naczelnym zostanie ona sama – w innych spółkach regionalnych Polskiego Radia prezes jest jednocześnie naczelnym stacji.

KOZ

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.