Wydanie: PRESS 09-10/2023

Skąd lepiej zarobić strzała

PR-owiec rządu Morawieckiego, bo o Zjednoczonej Prawicy pisze dużo i bezkrytycznie? Michał Kolanko mówi, że spełnia misję dziennikarza odsłaniającego mechanizmy rządzące polityką

Początek czerwca 2023 roku. Serwis Poufna Rozmowa opublikował kolejną serię maili, które wyciekły z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka. Wynika z nich, że w lutym 2019 roku Mateusz Morawiecki poprosił kilku dziennikarzy o radę, czy jechać na szczyt Grupy Wyszehradzkiej do Izraela.

Premier polskiego rządu znalazł się w trudnej sytuacji. W styczniu 2018 roku do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej parlament wprowadził nowe przestępstwo, które przewidywało karę grzywny lub karę pozbawienia wolności do trzech lat dla każdego – także cudzoziemca spoza Polski – kto publicznie i wbrew faktom przypisuje „Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu” odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez Trzecią Rzeszę. Jednocześnie taką samą karę nowelizacja wprowadziła za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Publiczna debata nad nowelizacją ustawy o IPN wywołała burzę na polskiej i międzynarodowej scenie politycznej.

Co zrozumiałe emocje dawały o sobie znać również po stronie izraelskiej. Sytuację zaognił ówczesny p.o. szef izraelskiego MSZ Israel Katz, który powiedział, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. Premier Izraela Beniamin Netanjahu podczas wizyty w Warszawie w lutym 2019 roku zaś stwierdził, że polski naród współpracował z nazistowskim reżimem zmierzającym do wymordowania Żydów.

Jan Fusiecki

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.