Wydanie: PRESS 03-04/2024

Warsztat: AI przepisze na wczoraj

Ogłaszamy przewrót kopernikański w prasie i internecie. Koniec spisywania wywiadów

Kiedy w lipcu 2021 roku publikowaliśmy w „Press” tekst zatytułowany „Jak (nie) spisywać wywiadu”, o tak szerokim zastosowaniu sztucznej inteligencji jak dziś nie było jeszcze mowy, choć na rynku istniało już oprogramowanie, które umożliwiało transkrypcję nagrań audio. Magdalena Rigamonti, wówczas autorka cotygodniowego wywiadu w „Dzienniku Gazecie Prawnej” (dziś w Onecie), przyznawała, że godzina nagrania oznacza dla niej dziewięć godzin spisywania rozmowy. – Przy okazji tekst układam i redaguję – wspominała.

O programach do automatycznej transkrypcji nie miała jednak zbyt dobrej opinii. W większości przypadków okazywały się nieskuteczne i kompletnie nieprzydatne, zwłaszcza w przypadku pracy nad dłuższymi formami. Oprogramowanie sprzed kilku lat trudno porównywać dziś z tym, co przyniosła w ostatnich kilkunastu miesiącach rewolucja w dziedzinie AI.

Piotr Zieliński

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.