Dział: RADIO

Dodano: Czerwiec 21, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ewa Niewiadomska z Radia Katowice z nagrodą Silesia Press 2024

Nagrody Silesia Press są przyznawane od 19 lat (fot. Facebook/TVP Katowice)

W Katowicach po raz 19. wręczono nagrody Silesia Press. Są przyznawane dziennikarzom mediów z województwa śląskiego za najciekawsze i najważniejsze materiały, jakie w ciągu roku pojawiły się na łamach gazet, antenach telewizyjnych i radiowych oraz w sieci.

Pierwsze miejsce w Silesia Press 2024 zdobyła Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice za materiał "Jestem wojną" - o aktorkach Katerynie Wasiukowej i Ninie Zacharowej, które do Polski trafiły 2022 roku po eskalacji rosyjskiej agresji w Ukrainie i tu znalazły możliwość występowania na scenie.

Drugie miejsce otrzymali: Paweł Szot (TVN) za reportaż "Gdzie oni są", Marek Mierzwiak (Polskie Radio Katowice) za program radiowy "Ścieżki miłości" i Michał Wroński (Ślązag) za "Dekomunizacyjny bilans wojewody".

Trzecie miejsce zdobyli: Izolda Czmok (TVP Katowice) za materiał "Naumiony", Katarzyna Pachelska (Ślązag) za rozmowę "Anna Cieplak, autorka powieści Ciało huty: Jestem Zagłębiaczką, która w sercu nosi też Śląsk" i wywiad z DK Welchman "Dziołszka z Bytomia, która nakręciła "Chłopów" oraz Wojciech Królikowski (TVP 1) za reportaż "Życie w cieniu muru".

Jury wyróżniło też Annę Sojkę z Polskiego Radia Katowice za cykl "Leksykon lekarzy", Tomasza Porębskiego z TVP 3 Katowice za reportaż "Nie kupię ci lizaka", Pawła Jędrusika TVS za reportaż "Wrócić" oraz Monikę Chrobak ze Studia Dokumentalnego Polskiego Radia za reportaże "Śladami Jana Kiepury" oraz "Kim będę".

Wyróżnienie specjalne przekazano rzecznikowi prasowemu Sądu Okręgowego w Katowicach Marianowi Zawale, redakcji działającej od 30 lat "Trybuny Górniczej" oraz Regionalnej Izbie Przemysłowo-Handlowej.

W czasie uroczystości prezes Polskiej Agencji Prasowej Marek Błoński wręczył też odznakę "Zasłużony dla PAP" Stanisławowi Jakubowskiemu, nestorowi fotografii prasowej na Górnym Śląsku. Jakubowski pracował przez ponad 30 lat w Centralnej Agencji Fotograficznej, później dziale foto PAP. Za fotoreportaż z akcji ratunkowej w kopalni Generał Zawadzki w 1970 roku otrzymał nagrodę World Press Photo.

Nagroda Silesia Press jest przyznawana dziennikarzom z województwa śląskiego od 19 lat za najlepsze teksty prasowe, audycje radiowe, programy telewizyjne, poświęcone problematyce społecznej, kulturalnej, gospodarczej oraz poruszające ważne sprawy lokalne.

(PAR, 21.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.